• Unijne magazyny gazu są obecnie zapełnione w 64%
  • Połowa państw UE ma ograniczone dostawy gazu z Rosji
  • Podjęcie działań już teraz zmniejszy ryzyko

Ograniczenie zużycia gazu od teraz do wiosny to jeden z najważniejszych pomysłów KE, które mają zapobiec powstaniu w trakcie najbliższej zimy kryzysu energetycznego. Zmniejszenie zużycia miałoby zostać osiągnięte poprzez redukcję wykorzystania gazu na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Komisja wezwała wszystkie państwa członkowskie do rozpoczęcia kampanii promujących wśród swoich obywateli konieczności wprowadzenia takich kroków.

Ponadto w planowanym rozporządzeniu byłoby zapisane, że państwa członkowskie, które zawnioskują o dostawy tzw. gazu solidarnościowego, będą musiały wykazać działania, jakie podjęły w celu ograniczenia popytu na ich terenie.


Komisja Europejska podkreśla, że prawie połowa państw członkowskich została już dotknięta ograniczeniem dostaw gazu z Rosji. Zdaniem unijnych urzędników, podjęcie działań już teraz zmniejszy ryzyko i koszty w przypadku dalszych zakłóceń lub całkowitego odcięcia dostaw.

Wspólnie zmniejszyć zużycie gazu

Rosja używa gazu jako broni. Musimy zająć się naszym bezpieczeństwem energetycznym na szczeblu UE – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, dodając: Z pandemii dowiedzieliśmy się, że jeśli będziemy działać w jedności, możemy poradzić sobie z każdym kryzysem. Działajmy więc wspólnie, aby zmniejszyć zużycie gazu i zapewnić siatkę bezpieczeństwa dla wszystkich krajów UE.

Poinformowała też, że unijne magazyny gazu są obecnie zapełnione w 64%. W porównaniu do ubiegłego roku, podaż gazu z innych źródeł wzrosła o 75%. Ponadto, zgodnie z szacunkami, od początku roku moc energii ze źródeł odnawialnych wzrosła o dodatkowe 20 GW.

Po raz pierwszy musimy zająć się naszym bezpieczeństwem energetycznym na szczeblu UE. W tym celu musimy zmniejszyć zużycie gazu i magazynować zaoszczędzony. To wielka prośba do całej UE – jednak to potrzebne dla naszej ochrony – podkreśliła.

Przeczytaj także: Wzrośnie pojemność podziemnych magazynów gazu PGNiG