W poprzednim tygodniu Komisja Europejska (KE) zaproponowała, by od 1 sierpnia 2022 r. państwa członkowskie zredukowały zużycie gazu o 15%. Taka sytuacja miałaby potrwać do 31 marca 2023 r. Teraz poszczególne kraje zgodziły się propozycję KE. Zapotrzebowanie, w skali każdego państwa, zostanie zmniejszone o 15% w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ograniczenie zużycia ma zostać osiągnięte głównie poprzez redukcję wykorzystania gazu na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.


Komisja Europejska podkreślała w minionym tygodniu, że prawie połowa państw UE została już dotknięta ograniczeniem dostaw gazu z Rosji. 

Rosja używa gazu jako broni. Po raz pierwszy musimy zająć się naszym bezpieczeństwem energetycznym na szczeblu UE. W tym celu musimy zmniejszyć zużycie gazu i magazynować zaoszczędzony. To wielka prośba do całej UE – jednak to potrzebne dla naszej ochrony – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

W poniedziałek, 25 lipca 2022 r., rosyjski Gazprom poinformował, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1. To spowoduje ograniczenie dostaw gazu do Europy do 20% maksymalnej przepustowości.

Przeczytaj także. Elektrownia Kozienice: blok 11 z długoterminową umową serwisową