Wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Newt (ang. traszka) w północnej części Morza Norweskiego przyniosło efekt. Znaleziono złoże gazu ziemnego i ropy naftowej. Wstępnie szacowane zasoby wydobywalne wynoszą od 11 do 36 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Udział PGNiG to 20%.

Norwegia jest naszym priorytetem, jeśli chodzi o działalność poszukiwawczo-wydobywczą za granicą. Eksploatacja tamtejszych złóż ma dla nas strategiczne znaczenie, również w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

Zasoby znajdują się 14 km na północny wschód od obszaru wydobywczego Skarv. To podstawowy ośrodek działalności PGNiG Upstream Norway na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dobrze rozwinięta infrastruktura wydobywcza ułatwi eksploatację zasobów Newt. Szybciej pójdzie zagospodarowanie złoża, niższe będą koszty produkcji. W najbliższym czasie rozpoczną się kolejne wiercenia otworów poszukiwawczych. Obszar jest uważany za obiecujący.

Prospekt Newt znajduje się na obszarze koncesji PL941. Jej operatorem jest Aker BP z udziałem 80%. PGNiG posiada 20%.

Przeczytaj także: Zgoda na budowę pierwszego gazociągu do pływającego terminalu LNG