Partnerzy portalu

Pellet czy ekogroszek – co wybrać?

Opublikowano: 07-09-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Ogrzewanie budynku powinno być ekonomiczne oraz ekologiczne. Jako społeczeństwo odchodzimy od najbardziej szkodliwych paliw stałych, szczególnie węgla. Coraz większą popularnością cieszy się natomiast ekologiczny pellet. Wciąż powszechnie stosowany jest też ekogroszek. Oba produkty mają swoje wady i zalety. W obu przypadkach inwestor może zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Jednak które paliwo jest lepsze – ekogroszek czy pellet?


Fot. iStock Fot. iStock

Wartość opałowa – które paliwo ma wyższą kaloryczność?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które paliwo jest lepsze. To zależy od oczekiwań i możliwości inwestora, również w kontekście przechowywania opału. Jednak pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju paliwa, jest jego kaloryczność.

Inwestor powinien pamiętać, że im większa wartość opałowa, tym lepiej, ponieważ w sezonie grzewczym na ogrzewanie budynku trzeba zużyć mniej opału. Do jego przechowywania potrzeba więc także mniej miejsca. Kaloryczność obydwu paliw jest następująca:

  • pellet – od 17 do 20 MJ/kg,
  • ekogroszek – od 24 do 32 MJ/kg.

Oznacza to, że do ogrzania budynku potrzeba więcej pelletu niż ekogroszku. Decydując się na pellet, inwestor musi więc dysponować większą powierzchnią magazynową. Poza tym pellet należy przechowywać w określonych warunkach – przede wszystkim nie może ulec zawilgoceniu. Ekogroszek jest mniej podatny na wilgoć.

Fot. iStock Fot. iStock

Komfort i obsługa kotłów

Dla wielu użytkowników ważna jest komfortowa obsługa kotła. W tym zakresie lepiej wypada pellet. To paliwo jest lżejsze i nie pyli, poza tym trzeba je uzupełniać w zbiorniku raz na kilka dni. Podczas spalania pelletu powstają niewielkie ilości popiołu (do 2%), który można wykorzystać jako nawóz.

W przypadku ekogroszku sytuacja wygląda inaczej. Cięższy worek z paliwem należy umieścić w zasobniku. Podczas spalania ekogroszku powstaje dużo więcej popiołu (ok. 10%), który trzeba utylizować. Ogrzewanie ekogroszkiem wiąże się też z większym zapyleniem kotłowni i częstszym czyszczeniem kotła.

Niezależnie od wybranego paliwa, użytkownik nie musi kontrolować procesu spalania. Nowoczesne piece są wyposażone w procesor, który dozuje paliwo i powietrze do paleniska, a jednocześnie utrzymuje zadaną temperaturę.

Koszty zakupu paliwa i kotła

Tona dobrej jakości pelletu z czystej tarcicy to koszt od ok. 2000 zł. Ekogroszek jest droższy, ponieważ za workowane paliwo, wytwarzane z węgla, trzeba dziś zapłacić nawet ponad 3000 zł/t.

Kluczowa jest jakość paliwa, która ma wpływ na wartość opałową. Tańszy pellet często jest zanieczyszczony, ma niską odporność mechaniczną (nie spala się w całości) i może doprowadzić do uszkodzenia kotła. To samo tyczy się ekogroszku. Cena paliwa powinna być adekwatna do jego jakości. Przyjmuje się, że koszty ogrzewania pelletem są średnio o ok. 20-30% wyższe niż w wypadku ekogroszku.

Fot. iStock Fot. iStock

Duży wpływ na wydajność spalania ma kocioł. Najlepsze są wysokojakościowe urządzenia grzewcze, renomowanych i polecanych producentów. Warto stosować kotły klasy 5, które charakteryzują się dużą wydajnością grzewczą i emitują do atmosfery niewielkie ilości dwutlenku węgla oraz pyłów.

W ujęciu kosztowym, kotły na pellet są ok. 30-40% droższe niż piece na ekogroszek, ale za to czystsze i przy tym uniwersalne. Umożliwiają ogrzewanie budynku różnymi rodzajami paliw stałych: węglem, ekogroszkiem, drewnem i biomasą.

Pellet a ekogroszek – ekologia

Pellet jest biopaliwem, a więc w kwestii wpływu na środowisko naturalne wypada lepiej. W porównaniu z ekogroszkiem, podczas spalania pelletu do atmosfery uwalnia się niewielka ilość zanieczyszczeń. Do środowiska dostaje się bowiem tyle dwutlenku węgla, ile roślina wykorzystuje w procesie fotosyntezy. Oczywiście pod warunkiem, że jest to pellet z czystej tarcicy, który nie zawiera szkodliwych związków, np. z płyt drewnopochodnych.

Fot. iStock Fot. iStock

Pellet czy ekogroszek?

Oba paliwa stałe – pellet i ekogroszek – mają więc swoje wady i zalety. Inwestor, który chce wybrać optymalne paliwo do ogrzewania swojego budynku, musi wziąć pod uwagę i przeanalizować różne aspekty. Wybór najlepszego rozwiązania powinien być poprzedzony analizą własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Kluczowy jest kocioł. Piec na węgiel nie nadaje się do spalania biomasy. Natomiast w kotle na pellet można palić ekogroszkiem.

Zaletą ogrzewania domu pelletem lub ekogroszkiem jest komfort. Oba paliwa można dostać w solidnych, foliowych opakowaniach, które pozwalają utrzymać kotłownię w czystości. Wskutek spalania ekogroszku powstaje więcej popiołu. Jest to jednak paliwo bardziej kaloryczne. Biomasa to z kolei czyste i ekologiczne paliwo stałe, które podczas spalania emituje tyle CO2, ile rośliny pobrały z atmosfery.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia