• W wyniku przejęcia PGNiG i wcześniejszych nabyć powstanie koncern multienergetyczny
  • Udział Skarbu Państwa w połączonych spółkach wyniesie 50%
  • Według PKN Orlen efekty transakcji będą wyłącznie pozytywne

Próba budowy giganta

PKN Orlen przejął wcześniej spółkę Energa i Grupę Lotos. Po połączeniu z PGNiG ma powstać koncern multienergetyczny z 50-procentowym udziałem Skarbu Państwa.

Podczas przejęcia majątek PGNiG zostanie przeniesiony do PKN Orlen, a akcjonariusze firmy przejmowanej obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym płockiego koncernu.

Według PKN Orlen fuzja będzie gwarancją stabilnych dostaw surowców, w tym gazu ziemnego. Połączenie spółek umożliwi optymalizację i integrację własnego wydobycia węglowodorów na rynkach, na których spółki już dzisiaj są obecne, w szczególności na norweskim, ale też m.in. kanadyjskim i pakistańskim oraz polskim. Możliwe będzie także skoordynowanie działań w zakresie dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych, w tym dalszy rozwój zróżnicowanego portfela dostaw LNG.


Wspólna oferta, mniejsze ryzyko, większe możliwości

Przejmująca spółka twierdzi, że w wyniku transakcji zarządzanie bazą surowców stanie się bardziej efektywne, ograniczy ryzyko powodowane zmiennością rynku ropy i gazu, wzrosną możliwości realizacji projektów poszukiwawczych oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu. Osiągnięta skala działalności i stabilność finansowa zapewni odporność na zachodzące zmiany rynkowe. Zwiększy się także zdolność do pozyskiwania środków na międzynarodowych rynkach finansowych.

Ma dojść do integracji kanałów komunikacji i dystrybucji, powstanie kompleksowa oferta obejmująca energię elektryczną, gaz, ciepło, usługi energetyczne, ubezpieczenia, paliwa konwencjonalne, niskoemisyjne i alternatywne dla około 100 mln klientów.

Przeczytaj także: Wycieki gazu z Nord Stream: Bruksela wskazuje na sabotaż. Napięcie rośnie