• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolej wodorowa – PESA i Orlen podejmą strategiczną współpracę

Opublikowano: 26-09-2022 Źródło: PKN Orlen

Spółki PKN Orlen i PESA Bydgoszcz podpisały porozumienie o strategicznej współpracy w zakresie tworzenia rozwiązań wodorowych dla transportu kolejowego. Koncern zapewni infrastrukturę tankowania i paliwo, a PESA lokomotywy manewrowe oraz dla pociągów pasażerskich. Pierwszy pojazd ma być gotowy w 2023 r.


Lokomotywa wodorowa. Fot. Orlen Lokomotywa wodorowa. Fot. Orlen
  • Dzienne zapotrzebowanie na wodór lokomotywy manewrowej wynosi 170 kg
  • Pociąg potrzebuje 260 kg, tyle ile dziewięć autobusów wodorowych
  • Do 2030 r. Orlen chce otworzyć 10 hubów wodorowych. Jeden już działa

Wspólne działania wodorowe

PKN Orlen i PESA Bydgoszcz planują wspólnie uczestniczyć w postępowaniach operatorów publicznego transportu kolejowego. Bydgoska firma ma dostarczać zeroemisyjne składy i lokomotywy z wodorowymi ogniwami paliwowymi, a płocki koncern zajmie się infrastrukturą tankowania, dystrybucją, magazynowaniem i dostawami paliwa.

Dzisiaj nikt już nie zastanawia się, czy pojazdy wodorowe wyjadą na polskie tory, bo to proces nieuchronny. Porozumienie to jasny sygnał dla rynku, że produkowane przez PESA pojazdy mają zapewnione dostawy wodoru – powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes bydgoskiej spółki.


Rynek kolejowy stanowi dla nas bardzo atrakcyjny obszar wdrażania zeroemisyjnego paliwa wodorowego. Zapotrzebowanie lokomotywy manewrowej wynosi dziennie 170 kg wodoru, natomiast pociągu aż 260 kg, czyli niemal tyle, ile dziewięciu autobusów. Wodór jest przyszłością kolei, to technologia, która będzie szybko się rozwijała – skomentował Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlenu ds. operacyjnych.

Pojazdy i paliwo

PESA realizuje projekt innowacyjnej lokomotywy wodorowej. Ma to być początek zastosowania takich pojazdów w branży logistycznej. Wdrożenie zaplanowano na przyszły rok w zakładach produkcyjnych Grupy Orlen. Krajowy gigant działa też z zakresie wodoryzacji portów, buduje infrastrukturę wodorową i dostarcza paliwo.

Fot. Orlen Fot. Orlen

Strategia wodorowa

Strategia spółki obejmuje także współpracę z samorządowym transportem publicznym i kolejowym. Podpisano ponad 20 listów intencyjnych z miastami i przedsiębiorstwami, potencjalnymi odbiorcami wodoru.

W 2021 r. w Trzebini otwarto laboratorium analityczne badania wodoru i hub produkujący paliwo dla transportu. Do 2030 r. takich obiektów ma być mniej więcej 10. Do 2025 r. w płockim centrum badawczo-rozwojowym powstanie pracownia do testowania i badania jakości, oczyszczania, magazynowania i transportu oraz produkcji wodoru.

Przeczytaj także: W polskich miastach powstaną stacje tankowania wodoru

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.