• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gaz syntezowy – zielona energia z odpadów

Opublikowano: 10-01-2023 Źródło: theconstructionindex.co.uk

Producent cementu inwestuje w start-up, który opracował nowatorski proces przekształcania odpadów stałych w paliwo gazowe wykorzystywane do celów przemysłowych.


Produkcja gazu syntezowego z odpadów. Fot.  WtEnergy Produkcja gazu syntezowego z odpadów. Fot. WtEnergy
  • Syngaz jest mieszanką wodoru i tlenku węgla
  • Może być wykorzystywany w procesach przemysłowych oraz jako substytut paliw kopalnych
  • Cemex inwestuje w start-up’y mogące pomóc mu osiągnąć zeroemistyjność do 2050 r.

Już niedługo piece jednego z największych producentów cementu mogą zostać zasilane niskoemisyjnym gazem syntezowym. Spółka Cemex Ventures przejęła udziały w brazylijskiej firmie WtEnergy, która przetwarza biomasę, stałe odpady komunalne i odpady nienadające się do recyklingu w gaz syntezowy (znany również jako Syngas), będący wydajną energetycznie mieszaniną wodoru i tlenku węgla.

Doświadczony gracz i innowacyjny stat-up

CEMEX Ventures wspiera start-upy w celu innowacyjnej transformacji sektora budowlanego. Spółka zapewniając najciekawszym start-up’om strategiczne usługi i oferując kluczowe zasoby, ma ambicje napędzać technologiczną rewolucję w branży budowlanej.


WtEnergy narodziła się w 2017 roku dzięki 20-letniemu doświadczeniu swojego założyciela Andrésa Ponce'a w zakresie zgazowania, biopaliw i wytwarzania czystej energii (cieplnej i elektrycznej). Firma opracowała unikalną technologię cleantech, niespotykaną dotąd na rynku przetwarzania odpadów w energię.

Jak powstaje gaz syntezowy?

Proces konwersji termochemicznej WtEnergy opiera się na przemianie paliw stałych w czysty i uniwersalny gaz syntezowy w procesie zgazowania atmosferycznego. Wszystko odbywa się w gazyfikatorze z bąbelkowym złożem fluidalnym, w którym paliwo i czynnik fluidyzujący reagują w warunkach redukcji autotermicznej, tworząc gaz syntezowy. Gaz ten jest następnie poddawany obróbce w procesie reformingu w celu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń.

Ekologiczne rozwiązanie z dużym potencjałem

Gaz syntezowy jest używany w kilku procesach przemysłowych, ale ma także potencjał, by być wykorzystywany jako substytut paliw kopalnych. Można go również rafinować na biometan lub czysty wodór.

Cemex zamierza włączyć gaz syntezowy WtEnergy do swojego procesu produkcji klinkieru i cementu w celu zmniejszenia śladu węglowego swojej działalności. Korporacja zapowiedziała także, że chce zwiększyć wskaźnik zastąpienia paliw kopalnych o 20 punktów procentowych do 2030 r.

Niskoemisyjny gaz syntezowy może wkrótce zasilać fabryki Cemex, takie jak tą - Rugby Cement.  Fot. The Constriction Index
Niskoemisyjny gaz syntezowy może wkrótce zasilać fabryki Cemex, takie jak tą - Rugby Cement. Fot. The Constriction Index


Ta inwestycja jest zgodna z naszą strategią poszukiwania innowacyjnych, czystych paliw i źródeł energii dla przemysłu cementowego — powiedział Gonzalo Galindo, prezes Cemex Ventures. Strategię wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań zapoczątkowaliśmy w Hiszpanii, potem przyszła kolej na pozostałe kraje europejskie a teraz także na rynki międzynarodowe – dodał. 


Cemex Ventures ma w planach pomóc WtEnergy rozszerzyć unikalną technologię produkcji czystej energii (gazu syntezowego) z odpadów nienadających się do recyklingu na rynki międzynarodowe.Udostępni swoją globalną sieć dystrybucji, zasoby badawczo-rozwojowe oraz wesprze działania marketingowe, aby pozyskać nowe źródła finansowania dalszych innowacyjnych projektów. 

„Future in Action” - nieskoemisyjne rozwiązania dziś i na przyszłość

Tymczasem firma planuje rozpocząć wykorzystywanie syngazu WtEnergy w produkcji cementu, zaczynając od Hiszpanii i innych państw europejskich, a później także na Bliskim Wschodzie, jak i w krajach Afryki.

Inwestycja w WtEnergy jest częścią programu „Future in Action”, dzięki któremu Cemex ma zamiar przekształcić swoją produkcję w znacznie mniej emisyjną. Firma twierdzi, że od czasu wprowadzenia programu już osiągnęła „rekordowe” redukcje emisji CO2 . Paliwa alternatywne, takie jak gaz syntezowy, mają do odegrania ważną rolę w realizacji ambicji cementowego giganta, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

Przeczytaj także: Wodociągi Kieleckie mają instalację uzdatniania biogazu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia