• Instalacja HBO będzie produkować rocznie 400 tys. ton olejów z grupy II (nowy produkt)
  • Moce przeładunkowe terminalu dojdą w ciągu kilku lat do 2 mln ton rocznie
  • Oba obiekty zostaną oddane do użytku w 2025 r.

Lepszy przerób ropy naftowej i transport morski

Instalacja HBO w gdańskiej rafinerii poprawi ekonomikę przerobu ropy naftowej. Pozwoli na wprowadzenie na rynki krajowy i zagraniczne olejów bazowych z grupy II. To nowa kategoria produktów. Rocznie wytworzonych zostanie ich około 400 tys. ton i kilkadziesiąt tysięcy ton półproduktów paliwowych.

Natomiast moce przeładunkowe terminalu morskiego na Martwej Wiśle dojdą w ciągu kilku lat do 2 mln ton rocznie. Celem jest poprawa rentowności i bezpieczeństwa dostaw biokomponentów do produkcji paliw (biobenzyny i biodiesela) oraz transportu olejów bazowych i paliw żeglugowych. Uruchomienie transportu morskiego odciąży kolejowy – aktualnie z bocznicy kolejowej produkty trafiają do zewnętrznych punktów przekładunkowych.


Obsługa zbiornikowców o długości do 130 m

W ramach zadanie powstanie nabrzeże przeładunkowe do obsługi jednostek o długości do 130 m, głębokości zanurzenia do 5,8 m i szerokości do 17,6 m. Znajdą się na nim dwa stanowiska przeładunkowe (każdy z czterema ramionami nalewczymi) do obsługi zbiornikowców. Pojawi się niezbędna infrastruktura: rurociągi, stalowe estakady, budynki, instalacje podziemne i pomocnicze łączące terminal z rafinerią w Gdańsku.

Biokomponenty, biopaliwa i oleje bazowe z terminalu w świat

W terminalu będą przeładowywane komponenty i biokomponenty – składniki biopaliw, takie jak metylowe estry kwasów tłuszczowych produkowane z olejów roślinnych (FAME), a także biopaliwa drugiej generacji wytwarzane z odpadów w rodzaju oleju posmażalniczego (UCOME) oraz eter tert-butylowo-metylowy MTBE podnoszący liczbę oktanową benzyn i stosowane w procesach petrochemicznych ksyleny oraz niskosiarkowe paliwa żeglugowe (MGO i RMD).

Z obiektu będą ekspediowane również oleje bazowe z budowanego hydrokrakingowego bloku olejowego wyposażonego w instalację katalitycznego odparafinowania i hydrorafinacji. Znajdą się w niej sekcje: reaktorowa, sprężania wodoru i obiegu gazu wodorowego, wydzielania produktów lekkich oraz destylacji produktów ciekłych.

Projekty terminalu i instalacji HBO opracowali specjaliści z Grupy Lotos. Pierwszy obiekt w formula pod klucz wykona konsorcjum spółek z Grupy NDI oraz firm Biproraf, BPBM „PROJMORS” i Dipl. Ing. SCHERZER.

Przeczytaj także: Orlen przejął produkcję polietylenu LDPE od Basell Orlen Polyolefins