Należąca do PERN baza paliw w Dębogórzu w styczniu 2023 r. rozładowała o dwie trzecie więcej paliw niż w styczniu 2022 r. i osiągnęła maksymalne możliwości. Dlatego rozbudowuje magazyny i współpracuje z Portem Gdynia, gdzie pogłębiany jest tor wodny, by przyjmować większe tankowce.
Tankowiec w Porcie Gdynia. Fot. PERN
W styczniu 2023 r. w bazie w Dębogórzu rozładowano 350 tys. m3 paliw, więcej niż wynosi pojemność magazynów. Dlatego zwiększono usługę obrotu, minimalizując magazynowanie zapasów obowiązkowych. Od 2016 r. trwa rozwój nadmorskiego hubu paliwowego. Oddano trzy zbiorniki oleju napędowego, każdy po 32 tys. m3, w tym roku zostaną oddane kolejne dwa o takich samych parametrach. W budowie są kolejne trzy, każdy po 50 tys. m3.
W Porcie Gdynia trwa pogłębianie toru wodnego. Pozwoli to na rozładowywanie tankowców z paliwami płynnymi o ładowności ponad 100 tys. ton i zanurzeniu do 15 m. Z kolei Zarząd Morskiego Portu Gdynia realizuje inwestycję rozbudowy Stanowiska Przeładunków Paliw Płynnych (SPPP) – to warunek obsługi większych statków.
Trwa też rozbudowa infrastruktury kolejowej w bazie paliw – ilość paliw transportowanych drogą kolejową wzrosła o 70% w okresie styczeń 2023–styczeń 2022. Przy rosnącym popycie szybkość wywozu produktów do kraju rośnie na znaczeniu. Pomoże w tym także inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych – przebudowa 115 km torów i 356 nowych rozjazdów poprawią dostępność do transportu kolejowego w gdyńskim porcie. Dla PERN równie ważna jest modernizacji linii kolejowej nr 201 Gdynia–Maksymilianowo, w wyniku której zwiększy się liczba przewozów paliw.
Przeczytaj także: Gaz-System może budować kolejny gazociąg. Ten ma mieć 116 km
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.