W Jedliczu powstaje zakład wytwarzania bioetanolu drugiej generacji, czyli z produktów niespożywczych. Roczna produkcja wyniesie 25 tys. ton. Tyle biododatku do benzyn wystarczy do zatankowanie 13 mln samochodów osobowych. To pierwsza taka fabryka w Polsce i druga w Europie. Inwestycja pochłonie 1,12 mld zł, uruchomienie przewidziano na 2025 r.
W Jedliczu powstaje zakład produkcji bioetanolu ze słomy. Fot. Orlen
- Do wyprodukowania 25 tys. ton bioetanolu potrzeba 150 tys. ton słomy
- To zbiory z 30 tys. hektarów pól. Tyle, ile wynosi powierzchnia Szczecina
- Produkty uboczne zostaną wykorzystane w elektrociepłowni biomasowej i biogazowni
Bioetanol z pozostałości produkcji rolnej
Bioetanol będzie produkowany ze słomy kupowanej od rolników. W zakładzie powstającym na terenie rafinerii w Jedliczu (należącej do spółki Orlen Południe) będzie pracować 50 osób, w tym specjaliści zaawansowanych biotechnologii. Biododatek do benzyn jako substancja wytwarzana ze źródła odnawialnego, ograniczy emisję CO2. Jednocześnie przyczyni się do spełnienia przez Grupę Orlen Narodowego Celu Wskaźnikowego.
Fot. Orlen
Bioetanol drugiej generacji będzie powstawał z pozostałości produkcji rolnej. przede wszystkim słomy zbóż. Biopaliwa pierwszej generacji produkuje się z roślin uprawnych, spożywczych. Do wytworzenia 25 tys. biododatku potrzeba około 150 tys. ton słomy. To tyle, ile wynoszą zbiory z 30 tys. hektarów pól, co odpowiada powierzchni Szczecina lub trzem jeziorom Śniardwy.
Zakład w Jedliczu będzie drugi w Europie, pierwszy działa w Rumunii. Bioetanol to alkohol etylowy, który powstaje z biomasy. Jako dodatek do benzyny jest wykorzystywany w transporcie.
Fot. Orlen
Elektrociepłownia biomasowa i biogazownia
W ramach inwestycji powstaje instalacja główna do produkcji za 550 mln zł oraz elektrociepłownia zasilana biomasą (170 mln zł). Wykonawcą pierwszego obiektu jest polska spółka Zamen, a drugiego fińska firma Valmet Technologies Oy. Będzie opalana ligniną (rocznie będzie to 90 tys. ton), produktem ubocznym powstającego zakładu w kotle biomasowym o mocy 48 MW. Wytwarzana energia będzie wykorzystywana na potrzeby własne.
Fot. Orlen
Roboty na placu budowy
Aktualnie prowadzone są prace ziemne, budowlane i montażowe. Wykonano budynek stacji uzdatniania wody, a w elektrociepłowni trwa montaż kotła. Dalsze prace to instalacja turbiny parowej z generatorem, pozostałych urządzeń pomocniczych oraz rurociągów technologicznych. W kolejnym etapie powstanie biogazownia wykorzystująca wywar podestylacyjny, kolejny produkt uboczny z produkcji bioetanolu. Energia zasili instalację. Zaplanowano także modernizację infrastruktury drogowej i kolejowej wewnątrz zakładu.
Przeczytaj także: Wałbrzych planuje produkcję wodoru z odpadów plastikowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.