Współpraca ma doprowadzić do rozwoju wodorowego taboru kolejowego oraz kolejowej infrastruktury tankowania wodorem. Jednym z jej elementów ma być modernizacja szynowego wózka motorowego WM-15. Jak podano w komunikacie, będzie ona obejmować wprowadzenie elementów wodorowego układu zasilania. Paliwo będzie dostarczać PGE Energetyka Kolejowa.

Spółka podkreśla, że współpraca jest działaniem w kierunku dekarbonizacji transportu kolejowego i jego rozwoju w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE). Doświadczenia z projektu chce wykorzystać do projektów kolejowych stacji wodorowych w Polsce. Planuje być nie tylko dostawcą zielonej energii do sieci trakcyjnej, ale także zielonego wodoru. Uruchomiono pilotażową instalację jego produkcji.

W Centrum Pojazdów Szynowych prowadzimy liczne projekty badawczo-rozwojowe, w tym w obszarze napędu wodorowego, ale nie tylko. Potrzeby rynku ewoluują dziś w stronę wykorzystania w kolejnictwie sztucznej inteligencji czy optymalizacji procesów logistycznych. Liczę, że efekty tej współpracy będą miały pozytywny wpływ na rozwój kolei wodorowych w Polsce – powiedział dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicza – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Przeczytaj także: Pierwsza na świecie produkcja wodoru w integracji z elektrociepłownią