Spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na rezerwację mocy regazyfikacyjnych przyszłego pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej. To 6,1 mld m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym rocznie.
Pływający terminal LNG w Kłajpedzie na Litwie. Fot. KKF/Adobe Stock
Pływający terminal FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) zostanie uruchomiony prawdopodobnie w 2028 r. Jego zdolności do regazyfikacji LNG (gazu skroplonego) wyniosą 6,1 mld m3 rocznie. Jednostka znajdzie się na Zatoce Gdańskiej w pobliżu Gdańska. Orlen zamówił 100% usług regazyfikacji.
Obiekt będzie połączony z lądem gazociągiem poprowadzonym na dnie morskim, a dalej gaz ziemny będzie tłoczony do systemu przesyłowego. W 2024 r. rozpocznie się budowa trzech gazociągów do obsługi pływającego terminalu LNG o łącznej długości 250 km. To Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja. Trwają prace projektowe stanowiska postojowego dla FSRU oraz rurociągu podmorskiego.
Gaz-System planuje zwiększenie zdolności regazyfikacji ze względu na rosnące zapotrzebowanie rynku na dostawy skroplonego gazu ziemnego. Byłaby to druga jednostka FSRU z mocy 4,5 mld m3 rocznie.
W ten sposób zwiększają się możliwości importu gazu ziemnego do Polski i jego reeksportu do innych krajów. Pod koniec roku zakończy się rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, którego przepustowość wzrośnie z aktualnych 6,2 do 8,2 mld m3 na rok, zakończono budowę Baltic Pipe do Dani oraz interkonektorów ze Słowacją i Litwą. Wszystko razem pozwoli na kupno błękitnego paliwa w ilościach znacznie przekraczających krajowe zapotrzebowanie.
Komisja Europejska przyznała inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (ang. Project of Common Interest).
Przeczytaj także: Gazociąg Lewin Brzeski–Nysa: jest decyzja lokalizacyjna
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.