Morskie farmy wiatrowe planowane przez PGE na Morzu Bałtyckim mogą osiągnąć moc przekraczającą 7 GW i produkować 26 TWh energii elektrycznej. Można ją wykorzystywać do wytwarzania wodoru. Paliwo znajdzie zastosowanie w transporcie kolejowym i drogowym, ciepłownictwie lub przemyśle ciężkim, przyczyniając się do dekarbonizacji tych sektorów.

W ramach testów wodór będzie produkowany w elektrolizerze zasilanym przez elektryczność z najnowszego modelu turbiny wiatrowej. Dalsze plany zakładają rozwój innowacyjnego systemu produkcji tego paliwa z wykorzystaniem morskich farm wiatrowych. Szczególnie wtedy, kiedy podaż energii przewyższy popyt w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

Polska spółka chce rozwijać kompetencje w zakresie produkcji wodoru z energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych. Ułatwi to osiągnięcie neutralności klimatycznej, zwiększy konkurencyjność Grupy PGE i poszerzy portfel produktów.

W 2024 r. PGE i EG będą się ubiegać o dofinansowanie projektu z funduszy krajowych i unijnych i zabiegać o niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne.

Przeczytaj także: Pierwsza na świecie produkcja wodoru w integracji z elektrociepłownią