Energomontaż Północ Gdynia to spółka zależna Energomontażu Północ. Konstrukcja jest wykonywana na zamówienie norweskiego potentata specjalizującego się w poszukiwaniu i eksploatacji podmorskich złóż gazu i ropy Aker Kvaerner Stord. Budowana w Gdyni konstrukcja to elementy platformy wiertniczej Gjoa Semi EPCH, która zostanie posadowiona na Morzu Północnym u wybrzeży Norwegii.

Gjoa to odkryte kilkanaście lat temu pole naftowo-gazowe u wybrzeży Norwegii, do eksploatacji którego przygotowuje się koncern Statoil. Wydobycie ma rozpocząć się na nim w 2010 roku. Nie jest to jedyny projekt realizowany w norweskim sektorze off-shore. W ocenie samych Norwegów koniunktura w sektorze inwestycji związanych z wydobyciem ropy i gazu spod dna morskiego może potrwać jeszcze 6-8 lat.

Kontrakt z Aker Kvaerner zawiera opcję wykonania przez spółkę z Gdyni kolejnych 900 ton konstrukcji za dodatkowe 2,25 mln euro (8,21 mln zł). Decyzja w sprawie realizacji dodatkowej opcji zapadnie w grudniu.

Niespełna dwa tygodnie temu inna spółka zależna Energomontażu-Północ - Energop Sochaczew - podpisała z Norwegami umowę na produkcję sekcje rurociągów dla projektu "Gjoa". Energop wykona 780 ton rurociągów ze stali nierdzewnej. Wartość tej umowy wynosi minimum 3,5 mln euro (prawie 12,8 mln zł) i również może się zwiększyć.