Zakończenie badań otoczenia obszaru przyszłej inwestycji są ważnym etapem projektowania pływającego terminalu LNG, którym będzie jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Prace rozpoczęto jesienią 2023 r. Polegały one na wyszukaniu przez statek badawczy metalowych obiektów ferromagnetycznych znajdujących się na obszarze nabrzeża dla FSRU i trasie gazociągu podmorskiego. Dzięki badaniom dna stworzono listę potencjalnych materiałów niebezpiecznych – tzw. UXO (ang. Unexploded Ordnances), czyli niewybuchów, a także znajdujących się na dnie substancji chemicznych do usunięcia. Teren sprawdzono też pod kątem archeologicznym.

W pierwszym etapie obiekty identyfikował statek z sonarami i urządzeniami do wykrywania wszelkich anomalii. Opracowano zestawienie obiektów do weryfikacji i w drugim etapie przeprowadzono prace pod wodą. Doświadczeni nurkowie sprawdzali wszystkie podejrzane elementy z listy. W ostatnim Marynarka Wojenna RP zajęła się ich neutralizacją.

Podczas prac pojawiły się też znaleziska archeologiczne. To m.in. liczący 12 m wrak statku, drewniany kabestan (do wciągania na pokład lin) i kotwice statków.

Jednostka FSRU będzie miała zdolności regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3. W odległości 3 km od brzegu powstaną nabrzeże technologiczne (przy torze wodnym do Portu Północnego) i gazociąg podmorski. Połączy się on na lądzie z gazociągiem Gustorzyn–Gdańsk (jest komplet decyzji niezbędnych do rozpoczęcia budowy).

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 1: projekt geotechniczny i konstrukcyjny