Spółka PGE Baltica podpisała umowę na opracowanie projektu geotechnicznego i konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża obszaru morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 i trasy kabla eksportowego.
Morska farma wiatrowa. Fot. ilustr. Ian Dyball/Adobe Stock
Zadanie obejmuje nadzór nad pracami rozpoznania podłoża inwestycji metodami geofizycznymi i geotechnicznymi, opracowanie modelu podłoża gruntowego i projektu koncepcyjnego fundamentów. Wyniki będą wykorzystane na dalszych etapach projektowania morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.
Badania służą rozpoznaniu podłoża na obszarze planowanej elektrowni morskiej i przyłącza kablowego na Bałtyku. Pozyskana wiedza jest niezbędna do dalszych prac nad obiektem.
Zadanie wykona irlandzka firma Gavin and Doherty Geosolutions.
Źródło: PGE Baltica
Morska farma wiatrowa Baltica 1 o mocy około 0,9 GW to jedno z trzech takich przedsięwzięć Grupy PGE. Zostanie oddana do użytku po 2030 r. Będzie umiejscowiona w odległości 80 km od linii brzegowej na wysokości Łeby (woj. pomorskie). Przedsięwzięcie ma wydaną decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową. Od roku trwają badania wietrzności, prądów morskich i zafalowania. W 2024 r. rozpoczęły się kolejne, dotyczące podłoża gruntu dla części lądowej. Podpisano też kontrakt na realizację wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz geologicznych dla przewiertu ląd–morze.
Dwa kolejne obiekty, Baltica 2 i Baltica 3, są wspólnym przedsięwzięciem firm PGE i Ørsted. Utworzą morską farmę wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Pierwsza ma zostać oddana do użytku do końca 2027 r., a druga do 2030 r.
Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 2. Umowa na morskie stacje energetyczne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.