Przy ruchu Halemba kopalni KWK Ruda należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) uruchomiono dwa agregaty kogeneracyjne zasilane metanem pochodzącym ze stacji odmetanowania kopalni.

Dwa nowe agregaty to inwestycja Zakładu Elektrociepłownie PGG, który od 2013 r. rozwija w kopalniach produkcję energii elektrycznej i ciepła z odzyskiwanego metanu. Prąd wykorzystuje kopalnia na potrzeby własne, a energia cieplna zasila lokalną ciepłownię służącą zakładowi górniczemu i pobliskim domom mieszkalnym. Instalacja zmniejsza emisję metanu do atmosfery i ogranicza zagrożenie tym gazem w kopalni. Dodatkowo redukuje koszty energii elektrycznej i zabezpieczenia produkcji.
Fot. D. Klimza/PGG
Metan ze stacji odmetanowania kopalni, jak informuje PGG, trafia do silników spalinowych, które spalają mieszankę gazowo-powietrzną i produkują energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem. Każdy z silników to 2 MW mocy elektrycznej i 2 MW mocy cieplnej. Instalacja ma liczne zabezpieczenia i system zdalnego nadzoru, który pozwala na optymalne zagospodarowanie ujmowanego w wyrobiskach kopalni metanu.
Fot. D. Klimza/PGG
Kopalnia pozyskuje tanią energię elektryczną. Koszty wytworzenia tej energii elektrycznej związane są jedynie z koniecznością serwisowania instalacji i urządzeń. Ujmowany w wyrobiskach metan jest tanim paliwem, a dodatkowo ograniczona została jego emisja do atmosfery. Takie instalacje to najszybciej zwracające się inwestycje w PGG – wyjaśnia sztygar oddziałowy Krzysztof Potrawa z Zakładu Elektrociepłownie PGG.
Fot. D. Klimza/PGG
W PGG takie instalacje działają już przy ruchach Jankowice, Rydułtowy i Marcel (rejon EC Marklowice) należących do KWK ROW oraz w kopalni Sośnica. W ten sposób zagospodarowano ponad 110 mln m3 metanu na cele produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Przeczytaj także: W Jaworznie woda z kopalni trafi do wodociągów. Za 100 mln zł

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.