Partnerzy portalu

W Katowicach wody kopalniane służą do produkcji energii elektrycznej

Opublikowano: 26-10-2023 Źródło: SRK, PAP, inzynieria.com

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) uruchomiła w dawnej katowickiej kopalni Boże Dary nowoczesny hydrogenerator umożliwiający produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem wód kopalnianych. W ten sposób unika się odprowadzania wody z dawnej kopalni do rzeki.


W dawnej kopalni w Katowicach wody kopalniane służą do produkcji prądu. Fot. SRK W dawnej kopalni w Katowicach wody kopalniane służą do produkcji prądu. Fot. SRK

Instalacje do produkcji i magazynowania energii elektrycznej z użyciem wód kopalnianych są nieliczne. Działają w Chinach i Stanach Zjednoczonych. W Hiszpanii wykorzystuje się je do wytwarzania ciepła, jako źródło geotermalne. Ale hydrogenerator w katowickiej kopalni jest według SKR pierwszy w Europie i na świecie.

By nie doszło do zalania czynnych kopalń, niezbędne jest odpompowywanie wody z podziemnych wyrobisk zamkniętych zakładów. To około 100 mln m3 rocznie, przy czym tylko 5% jest wykorzystywane przez przemysł, a reszta trafia do rzek.

W likwidowanej katowickiej kopalni Boże Dary w stacjonarnej pompowni, ponad 400 m pod ziemią, zamontowano hydrogenerator zasilany wodą kopalnianą. Między 16 a 24 października wyprodukowano prawie 26 MWh energii elektrycznej na potrzeby pompowni. Urządzenie pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na dostawy zewnętrzne i w ten sposób obniży koszty zakupu prądu i usług dystrybucyjnych.

Fot. D. Zaczyński/SRK Fot. D. Zaczyński/SRK

SRK podpisała też list intencyjny z firmami WOFIL oraz Urządzenia i Konstrukcje SA w sprawie odsalania wód kopalnianych oraz zagospodarowania solanki. Innowacyjny projekt ma na celu poprawę składu chemicznego i biologicznego ekosystemów wodnych w dorzeczu Wisły i Odry. Takie działanie będzie miało istotne znaczenie dla ochrony środowiska m.in. poprzez sukcesywną likwidację hałd, a w przyszłości może pozwolić na rozwiązanie problemu niedoboru wody, wywołanego zachodzącymi zmianami klimatycznymi – informuje SRK.

Przeczytaj także: Pomorze – powstanie linia do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia