Partnerzy portalu

W Poznaniu otwarto stację tankowania wodoru

Opublikowano: 27-06-2024 Źródło: Orlen

Orlen otworzył w Poznaniu swoją pierwszą w kraju, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową. Mogą tu tankować wszystkie pojazdy napędzane tym paliwem – osobowe, ciężarówki i autobusy.


Stacja tankowania wodoru w Poznaniu. Fot. Orlen Stacja tankowania wodoru w Poznaniu. Fot. Orlen

Stacja tankowania wodoru będzie zasilać 25 autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. W ciągu 15 lat koncern dostarczy 1,8 mln kg paliwa. Obiekt znajduje się przy stacji paliw Orlenu przy ul. Warszawskiej 231. Działa całodobowo, jest dostępny dla wszystkich użytkowników pojazdów napędzanych wodorem. Są tu trzy dystrybutory, z czego dwa (ciśnienie 350 bar) przeznaczono dla autobusów i pojazdów ciężarowych. Jeden (700 bar) służy samochodom osobowym, czas tankowania wynosi 5 min (do 5 kg paliwa). Z pełnym bakiem można przejechać 600 km. Zapotrzebowanie autobusów to 30 kg, wystarczające do pokonania 350 km.

Stacja tankowania wodoru w Poznaniu. Fot. Orlen Stacja tankowania wodoru w Poznaniu. Fot. Orlen

Wodór do poznańskiej stacji pochodzi z instalacji wytwórczej we Włocławku. W obiekcie można magazynować tonę paliwa, co pozwala zatankować 34 autobusy miejskie i kilka aut osobowych.

Autobusy na wodór. Fot. Orlen Autobusy na wodór. Fot. Orlen

Do 2030 r. Orlen zamierza zbudować sieć 100 stacji tankowania wodoru dla transportu drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Krakowie działa stacja pilotażowa na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka. Testy autobusów wodorowych prowadzono m.in. w Płocku i Katowicach. W tym roku zostanie otwarty obiekt w Katowicach. W kolejnych latach stacje powstaną w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie. W późniejszym czasie dołączy do nich 16 kolejnych.

Przeczytaj także: Orlen testuje produkcję zielonego wodoru. Uruchomiono instalację

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia