• Elektrolizer zasilany prądem z farmy fotowoltaicznej może produkować 20 ton wodoru rocznie
  • Testy pozwolą określić optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu dla sieci dystrybucyjnych
  • Pierwsze wyniki mają pojawić się pod koniec 2024 r.

Mieszanka wodoru i gazu. Wpływ na infrastrukturę

Rozpoczęła się produkcja zielonego wodoru. Energia elektryczna dostarczana jest z farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 0,5 MW znajdującej się na terenie oddziału PGNiG w Odolanowie. Zasila ona elektrolizer zdolny do wytworzenia 20 ton wodoru rocznie. Będzie on mieszany z gazem ziemnym i zatłaczany do badawczej sieci dystrybucyjnej. Testy pokażą, w jaki sposób takie mieszanki oddziałują na poszczególne elementy infrastruktury oraz na urządzenia odbiorcze, gdzie będą spalane.


Grupa ORLEN dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. kilometrów. Jej wykorzystanie do przesyłu odnawialnego wodoru może przyspieszyć upowszechnienie tego paliwa w gospodarce. Projekt InGrid Power to Gas pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej – mówi Tomasz Jarmicki, dyrektor biura rozwoju i wdrożeń technologii gazowych w Orlenie.

Magazyny energii dla wodoru i elektrolizera

Prace pozwolą ustalić optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu bezpiecznych dla sieci dystrybucyjnej. Zaplanowano też weryfikację możliwości technicznych ich przesyłu. Paliwo będzie wykorzystywane w różnych modelach kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Pierwsze wyniki mają pojawić się pod koniec 2024 r.

W Odolanowie są też dwa magazyny energii. Jeden, o pojemności 0,4 MWh, może zasilać elektrolizer, a drugi przechowywać wodór – w dwóch komorach o pojemności po 10 m3 można umieścić 50 kg paliwa. Elektroliza jest prowadzona w jednym z pierwszych i największych urządzeń w Polsce (moc 0,4 MW).

InGrid Power to Gas będzie wykorzystywana do dalszych badań. Orlen liczy na komercjalizację technologii. Po zakończeniu aktualnych prac, instalacja będzie wykorzystywana do np. produkcji nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru. Mieszanka wodoru z gazem ziemnym może także być produkowana na potrzeby odbiorców przemysłowych.

Przeczytaj także: Wodór. Porozumienie na rzecz przyspieszenia rozwoju infrastruktury