W obradach XXI Światowego Kongresu Górniczego, które potrwają do czwartku, uczestniczy około tysiąca specjalistów z 44 państw. Obok Krakowa spotkania i sesje wyjazdowe odbywać się będą także w Katowicach, Sosnowcu, Bełchatowie, Lubinie i Wieliczce.

"44 państwa wysłały swoich przedstawicieli na XXI Światowy Kongres Górniczy"
Hasłem przewodnim kongresu jest „Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa”. – Zakres tematów jest bardzo szeroki: od problemów prawnych, ryzyka działalności górniczej, automatyzacji, kształcenia kadr po kwestie nowych technologii i ochrony środowiska – mówi dr inż. Piotr Buchwald, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, jeden z organizatorów kongresu.

Częścią imprezy, nad którą patronat medialny objęła „Rzeczpospolita”, jest Światowa Wystawa Górnicza Mining Expo 2008. Rozpoczyna się ona we wtorek w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia. Wystawę będzie można zwiedzać do piątku. Krakowskie spotkanie odbywa się w 50. rocznicę obradującej w Warszawie w 1958 roku międzynarodowej konferencji górniczej. Stała się ona impulsem do powołania organizacji Światowych Kongresów Górniczych.