• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest zgodna na budowę morskiej części pływającego terminalu LNG

Opublikowano: 06-12-2024 Źródło: Gaz-System

Pływający terminal gazu skroplonego (LNG) powstanie w Zatoce Gdańskiej. Obiekt otrzymał zgodę na budowę i wykonanie gazociągu podmorskiego oraz infrastruktury do obsługi jednostki FSRU. Inwestycja ma się zakończyć na przełomie lat 2027 i 2028.


Pływający terminal LNG w Kłajpedzie na Litwie. Fot. KKF/Adobe Stock Pływający terminal LNG w Kłajpedzie na Litwie. Fot. KKF/Adobe Stock

Zaplanowano budowę nabrzeża postojowo-cumowniczego z infrastrukturą do obsługi jednostki regazyfikacyjnej oraz gazociągu podmorskiego o długości 3 km łączącego terminal LNG z Krajowym Systemem Przesyłowym. Na lądzie powstanie 250 km gazociągów od Gdańska do Gustorzyna. Umożliwią przesyłanie paliwa po regazyfikacji w głąb kraju.

Roczna przepustowość terminalu wyniesie 6,1 mld m3 gazu ziemnego. Zwiększy się dywersyfikacja kierunków i źródeł dostaw gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zwiększone dostawy błękitnego paliwa dla przemysłu, elektroenergetyki i ciepłownictwa pomogą w transformacji energetycznej w okresie przejściowym dekarbonizacji krajowej gospodarki.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Kiedy tylko zakończymy przetargi i podpiszemy umowy z wykonawcami morskiej części FSRU, niezwłocznie przystąpimy do robót budowlanych. Już za nieco ponad trzy lata planujemy uruchomić pływający terminal i przyjąć w Zatoce Gdańskiej pierwsze dostawy LNG – powiedział Sławomir Hinc, Prezes spółki Gaz-System.

Terminal FSRU będzie położony w południowej części Zatoki Gdańskiej, około 3 km od brzegu morza, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu. Jednostka regazyfikująca (ang. Floating Storage Regasification Unit – FSRU) będzie zacumowana do nabrzeża. Statek przyjmie dostawy LNG z metanowców, będzie go magazynował i przekształcał gaz skroplony w stan lotny.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Jednostka jest budowana w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan. Dostarczy ją spółka Mitsui O.S.K. Lines z Japonii.

Przeczytaj także: Pływający terminal LNG. Są wykonawcy gazociągów lądowych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia