Nagrody TYTAN to ugruntowana marka – statuetki, które niosą ze sobą prestiż, zaufanie i uznanie środowiska inżynierskiego. To właśnie one co roku wskazują liderów innowacyjności i efektywności.

Zwycięzcy tegorocznej edycji będą wyłaniani przez trzy odrębne gremia. Pierwszą grupę będzie stanowić niezależne jury ekspertów, złożone z zaproszonych przedstawicieli świata nauki. Drugą Akademia Nagród TYTAN, do udziału w której zaprosiliśmy przedstawicieli firm nominowanych do nagrody w trakcie całej jej historii. Trzecia grupa to społeczność osób związanych z branżą bezwykopową lub zainteresowanych dokonaniami na tym polu, a głosująca właśnie za pomocą dedykowanego serwisu.

CO ISTOTNE:

Każde z gremiów wyłaniających zwycięzcę będzie miało równy wpływ na ostateczny werdykt, a „waga” głosów poszczególnych grup będzie wynosiła po 1/3. Zwycięzcy kategorii zostaną ustaleni na podstawie sumy procentowej wyników uzyskanych w głosowaniu poszczególnych grup.

Kogo można wesprzeć?

W tegorocznej edycji nominacje przyznano w kategoriach:

  • Projekt roku – nowa instalacja
  • Projekt roku – renowacja
  • Mały projekt bezwykopowy
  • Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
  • Produkt Roku

Głosowanie – weź udział i zdecyduj!

Internetowe głosowanie jest otwarte i bezpłatne – udział w nim może wziąć każdy członek społeczności branży bezwykopowej: inżynierowie, wykonawcy, projektanci, inwestorzy, producenci maszyn i materiałów, przedstawiciele instytucji naukowych i samorządowych oraz wszyscy sympatycy nowoczesnej inżynierii podziemnej.

LISTA NOMINOWANYCH

Projekt roku – nowa instalacja

  • Nominowany: GGT Solutions S.A.

Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Zabudowany materiał: rurociąg stalowy DN700
Okres realizacji: czerwiec–lipiec 2024
Opis projektu: Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN700 MOP 8,4MPa relacji Racibórz–Oświęcim wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi oraz budowa Systemowej Stacji Redukcyjno-Pomiarowej SSRP Suszec wraz z odgałęzieniem DN300. Odcinek L1 SNO Stańkowice–ZZU Ochojec firma GGT Solutions S.A. wykonała pod ciekiem Sumina oraz liniami kolejowymi. Było to przekroczenie o długości 630 metrów rurociągiem stalowym DN700 składającym się z trzech lir. W trakcie wiercenia maszyna osiągała zmianowy postęp wiercenia wynoszący ponad 80 metrów.

Uwagi dodatkowe: Zastosowana metoda (Direct Pipe) budowy rurociągu DN700 okazała się skuteczna i niezawodna w warunkach zmiennego gruntu oraz przy istniejących ograniczeniach terenowych, umożliwiając jednoetapową instalację przewodu.

  • Nominowany: NAWITEL Wrocław sp. z o.o.

Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Biuro projektowe: Antea Group
Zabudowany materiał: rurociag stalowy DN700
Okres realizacji: sierpień 2023–czerwiec 2024
Opis projektu: Prace wykonano w ramach zadania „Budowa gazociągu DN700 MOP 8,4 MPa relacji Rembelszczyzna–Mory wraz infrastrukturą niezbędną do jego obsługi”. Przewiert nr 1: pod drogą krajową nr 61, ul. Modlińska w Warszawie (lira w dwóch odcinkach); przewiert nr 2: pod parkiem Młocińskim i drogą krajową nr 7, ul. Pułkowa w Warszawie (lira w dwóch odcinkach); przewiert nr 3: pod liniami WN220kV w Warszawie (lira w czterech odcinkach).

Uwagi dodatkowe: Pierwsze w Polsce wykonanie przewiertów HDD powiązanych z instalacją podzielonej liry dla gazociągu DN700.

  • Nominowany: ZRB Janicki

Inwestor: Baltic Power
Biuro projektowe: Wuprohyd
Zabudowany materiał: PEHD
Okres realizacji: lipiec 2024–kwiecień 2025
Opis projektu: Technologie bezwykopowe w transformacji energetycznej – przekroczenie linii brzegowej Bałtyku w ramach budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Wykonano cztery przekroczenia rurociągami osłonowymi PEHD o średnicy 710 mm, o długościach do 1428 metrów, służącymi do instalacji kabli energetycznych eksportowych. Prace prowadzono w miejscowości Lubiatowo, w miejscu połączenia kabli morskich z lądowymi.
Teren budowy znajdował się bezpośrednio przy plaży Morza Bałtyckiego. Zrealizowane przekroczenia stanowią jedne z największych tego typu na świecie, a jednocześnie najdłuższe przekroczenia rurociągami PEHD w Polsce.

Uwagi dodatkowe: Generalny wykonawca konsorcjum NKT, TFK oraz DEME; prace realizowane przez konsorcjum ZRB Janicki – ROMGOS

Projekt roku – renowacja

  • Nominowany: BLEJKAN S.A.

Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
Biuro projektowe: BLEJKAN S.A. jako projektant i wykonawca
Zabudowany materiał:
1. dla metody SWP rura spiralnie zwijana PVC;
2. dla metody SPR rura spiralnie zwijana PVC/PE;
3. dla metody reliningu moduły rurowe full GRP;
4. dla metody CIPP laminacja matami z włókna szklanego;
5. renowacja z wykorzystaniem kinet z GRP (dno) połączona z renowacją elementów ścian i stropu chemią budowlaną;
6. studnie i komory kanalizacyjne wykładane płytkami bazaltowymi oraz wymiana stopni złazowych.
Okres realizacji: 29 lipca 2022–23 kwietnia 2024
Opis projektu: Bezwykopowa renowacja Kolektora Żerańskiego w Warszawie przy użyciu pięciu technologii. Zakres robót:
1. SWP rura spiralnie zwijana – DN1600, DN2000; długość 1001,24 m
2. SPR rura spiralnie zwijana – DN1400, DN1800; długość 1704,38 m
3. moduły rurowe GRP – G1800x2250; długość 36,17 m
4. CIPP laminacja matami z włókna szklanego – DN1400, DN1200;  długość 48,87 m
5. renowacja z wykorzystaniem kinet z GRP (dno) połączona z renowacją elementów ścian i stropu chemią budowlaną – 1900x1900; długość 781,32 m
6. studnie i komory kanalizacyjne wykładane płytkami bazaltowymi i wymiana stopni złazowych – szt.39
Razem – 3571,98 m.

Uwagi dodatkowe: Zaprojektowanie i wykonanie bezwykopowej renowacji kolektora grawitacyjnej kanalizacji ogólnospławnej. Pierwsza tego typu tak duża inwestycja renowacyjna z zastosowaniem wielu technologii, największa z całą pewnością w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie. Stan techniczny kanałów w większości 2 lub nawet miejscami 3. Kolektory przełazowe, dużych średnic, głównie o kształtach niekołowych (prostokąt, gruszka, jajo). Bardzo duże napływy ścieków i głębokie posadowienie. Wartość kontraktu to prawie 36 mln zł.

  • Nominowany: Pipe Control Łukasz Lis

Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie
Okres realizacji: 11 kwietnia 2024–31 października 2024
Opis projektu: Prace prowadzono w ramach zadania: „Modernizacja metodą bezwykopową odcinków sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Rzeszowa”. Renowacją objęto sieć w zakresie średnic od DN200 do DN600. Łączna długość – 2286,5 metrów. Wartość kontraktu – 2,9 mln zł.

Mały projekt bezwykopowy

  • Nominowany: AKWA W. Biskup, G. Owczarek sp.j.

Inwestor: Katowickie Inwestycje S.A.
Zabudowany materiał: wykładzina In_liner 2.1
Okres realizacji: marzec–kwiecień 2025
Opis projektu: Renowacja CIPP kanalizacji ogólnospławnej przy ul. Słonecznej w Katowicach, w pobliżu Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zacisze”. Pracami objęto kolektor o przekroju jajowym 1800×1200 mm na odcinku o długości ponad 100 m, posadowionego na głębokości 2,2 m. Zidentyfikowano miejscowe uszkodzenia wykładziny filcowej (18–20 mm), co wymusiło jej usunięcie i utylizację. Zastosowano rękaw o  grubości 13 mm.

Uwagi dodatkowe: Cały proces – od wprowadzenia rękawa, przez jego utwardzenie UV, po renowację dwóch komór i  przywrócenie właściwego przepływu – trwał łącznie 26 godzin. Wyzwaniem było ręczne wycinanie starej wykładziny filcowej o sumarycznej masie około 17 ton na czynnym kolektorze.

  • Nominowany: Terkan sp. z o.o. sp.k.

Inwestor: Gmina Miasta Toruń
Zabudowany materiał: chemia budowlana typu CT-W oraz rękaw Saertex Liner Multi S+
Okres realizacji: 26 maja 2023–31 maja 2024
Opis projektu: „Przebudowa ulic i dróg rowerowych w celu zmniejszenia emisji spalin wokół Starówki ujętej na liście UNESCO – zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu”.
1. Naprawa Strugi Toruńskiej A. Na odcinku około 20 m wykonano naprawę kolektora (1850/1650) za pomocą chemii budowlanej typu CT-W wraz z uzupełnieniem kawern oraz ubytków w licu ścian. Na odcinku około 33 m renowacja przy pomocy rękawa typu Saertex Liner Multi S+ wykonanego z włókna szklanego nasączonego żywicami poliestrowymi utwardzanego promieniami UV.
2. Naprawa Strugi Toruńskiej B. Na wlocie do kolektora (przy kracie) znajduje się wstawka stalowa DN800, w dalszej części kolektor ma kształt dzwona (na odcinku około 106 m) o profilu 950/1000mm, na odcinku ostatnich 8 m (przy wylocie do Wisły) kolektor zmienia swój profil na  DN800. Renowacja wstawki DN800; naprawa kolektora o przekroju dzwonowym 950/1000mm; renowacja 8 m (wylot do Wisły) – w każdym przypadku zastosowano technologie, jak dla Strugi Toruńskiej A.

Uwagi dodatkowe: W trakcie realizacji prac (A) napotkano na niewybuchy z czasów wojny, co spowodowało znaczne opóźnienie procesu oczyszczania kolektorów o kilka tygodni – ze względu na konieczność prowadzenia prac pod nadzorem jednostki saperskiej.

  • Nominowany: ZIEMBUD sp. z o.o.

Inwestor: PGNiG Grupa ORLEN
Zabudowany materiał: rurociąg polietylenowy
Okres realizacji: 4 listopada 2024–8 listopada 2024
Opis projektu: Zadanie „Rozbudowa KRNiGZ Dębno – Zagospodarowanie złoża Różańsko". Instalacja rurociągu polietylenowego DN355x21,1 SDR17 w technologii HDD o długości 532 m pod rowem w terenie o wysokim uwodnieniu na głębokości 5 m. Prace przewiertowe trwały 5 dni, z czego czas instalacji rury wraz z łączeniem i studzeniem wyniósł 14 godzin.

Uwagi dodatkowe: Instalację wykonano wykorzystując wiertnicę Vermeer D60x90. Z uwagi na ograniczone miejsce po stronie wyjściowej, rurociąg należało podzielić na 3 sekcje, które łączono podczas instalacji.

  • Nominowany: ZRII HYDROPEX

Inwestor: Orange Polska S.A.
Biuro projektowe: UP-TELECOM SP. z o.o.
Zabudowany materiał: HDPE
Okres realizacji: lipiec–listopad 2024
Opis projektu: W ramach całego przedsięwzięcia, którego generalnym wykonawcą był Up-Telecom sp. z o.o., wybudowano sieć teletechniczną w formie kabla światłowodowego magistralnego o długości 11 290 metrów. HYDROPEX zrealizował kompleksowo wszystkie trzy przekroczenia: rzeka Odra Zachodnia – długość 231 m; Kanał Parnicki – długość 210 m; rzeka Regalica – długość 426 m. Wszystkie zaprojektowano w technologii HDD. Kompleksowa realizacja przewiertów wyniosła średnio nieco ponad 2 tygodnie na każde przekroczenie. Przewierty realizowano w trudnych warunkach sytuacyjnych i geologicznych.

Uwagi dodatkowe: Do realizacji projektu wykorzystano zmobilizowaną na plac budowy wiertnicę Tracto-Technik GRUNDODRILL 28N plus.

Europejski projekt w technologiach bezwykopowych

  • Nominowany: Aarsleff A/S

Inwestor: HOFOR A/S
Biuro projektowe: Aarsleff A/S
Zabudowany materiał: rękaw termoutwardzalny Aarsleff
Okres realizacji: II–III kwartał 2024
Opis projektu: Prace zrealizowane w Harlev – to miasto w Danii, leżące w gminie Aarhus, (region Jutlandia Środkowa). Ze względu na bardzo ograniczoną możliwość dojazdu do studni pośrednich, która wynikała m.in. z bliskości linii kolejowej, bardzo gęstej zabudowy jednorodzinnej oraz zapewnienia jak najmniejszego ograniczenia ruchu ulicznego, realizacja robót była możliwa tylko z jednego miejsca. Renowacji rękawem w jednej instalacji poddano odcinek kanału DN1000 o długości 811 m. Do przepompowania ścieków w ilości 300 l/s ułożono rurociąg DN500 na długości ponad 1200 m. Realizacja instalacji przepompowania ścieków (by-pass) wykonana w 36. tygodniu 2024 r.  Instalacja rękawa w 37. tygodniu, a demontaż pompowania obejściowego miały miejsce w 38. tygodniu.

Uwagi dodatkowe: Wykładzina została przetransportowana na przyczepie o 19 osiach i długości 50 m. Masa całkowita transportu wynosiła 240 ton. Renowacja w porównaniu do tradycyjnej wymiany rur metodą wykopową zmniejszyła o ponad  516,3 ton emisję CO2 do atmosfery.

  • Nominowany: Blejkan Construct SRL

Inwestor: Compania de Apa Oltenia SA
Biuro projektowe: Ecoapa Design
Zabudowany materiał: rękaw Poliner Hydro Felt&Glass; rura GRP DN1050
Okres realizacji: październik 2022–styczeń 2024
Opis projektu: Renowacja części magistrali wodociągowej Isvarna-Craiova w Rumunii o średnicy DN1200 wykonanej ze strunobetonu stali. Została przeprowadzona w technologii reliningu rurami GRP o średnicy DN1050 (na długości 2 381) oraz w technologii CIPP przy użyciu rękawa filcowo-szklanego gr. 21 mm utwardzanego gorącą wodą (na długości 729,6 m).

Uwagi dodatkowe: Projekt realizowany był w trudnych warunkach terenowych bez odpowiednich dróg dojazdowych, miejscami w terenach podmokłych w pobliżu rzeki i potoków na terenach podgórskich. Dla technologii CIPP wyzwaniem była średnica istniejącej rury, co przy zaprojektowanej grubości rękawa 21mm stanowiło skomplikowane zadanie logistyczne. Rękaw musiał być dostarczany na budowę każdorazowo w samochodach mroźniach, aby zapobiec jego przedwczesnemu utwardzeniu.

  • Nominowany: Sanimet

Inwestor: Grinda
Biuro projektowe: Statybų inžinerinės paslaugos
Zabudowany materiał: rury GRP OD1499, OD 1280 – PN 01 bar SN 100.000 N/m²
Okres realizacji: 2024–2025
Opis projektu: Wilno, kolektor wód deszczowych w ul. Kalvariju Upes. Wykorzystano metodę jacking pipes. Rury GRP zostały zainstalowane na długości 1625 metrów.

Uwagi dodatkowe: Zastosowano rury firmy Amiblu. Ze względu na ich stosunkowo niską masę, instalacja nie wymagała użycia dużych i ciężki sprzętów na budowie, co dodatkowo oznaczało mniejsze zakłócenia dla otoczenia.

Produkt Roku

  • Nominowany: Ekodamak

Produkt: Robot diagnostyczny z laserowym pomiarem i inspekcją kanału wspartą sztuczną inteligencją
Opis: Same dane geometryczne, choć cenne, są trudne do szybkiej interpretacji w dużej skali, szczególnie przy rozległej sieci. Stąd kolejny krok JT-elektronik w kooperacji z Blue Metric – pierwsze powiązanie pomiarów laserowych z analizą obrazu opartą na sztucznej inteligencji (AI). To autorskie rozwiązanie w zakresie robotów diagnostycznych. Pomiar średnicy przewodu odbywa się za pomocą ośmiu laserowych czujników odległości zintegrowanych z głowicą kamery. System ten monitoruje również deformacje i uszkodzenia przewodów. W swojej obecnej formie jest unikalny na skalę światową. Jego opracowanie zajęło prawie trzy lata. W przyszłości planowane jest rozszerzenie go o dodatkowe funkcjonalności.

Uwagi dodatkowe: Firma JT-elektronik GmbH z siedzibą w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim to producent i twórca systemów do inspekcji TV oraz systemów do badania szczelności. Wyłącznym przedstawicielem na Polskę jest firma Ekodamag Sp. z o.o.

  • Nominowany: „ELSE” Technical and Research Service Co. Ltd sp. z o.o.

Produkt: Systemy do inspekcji, naprawy i renowacji kanałow firmy IBAK Helmut Hunger GmbH & Co. KG
Opis: Urządzenie MicroGator Air/MainLite – zastosowanie przenośne lub jako system do zabudowy w pojeździe; połączenie pneumatycznego robota frezującego z kamerą inspekcyjną. Jeden samochód, jeden system, jeden sterownik, dwa pełne rozwiązania.

Uwagi dodatkowe: IBAK jest pionierem w dziedzinie telewizyjnej inspekcji sieci z 80-letnią tradycją. ELSE od połowy lat 90-tych XX w. dostarcza systemy kamer tej firmy dla polskiej branży wod-kan.

  • Nominowany: Nodigmarket24 Damian Sobczak

Produkt: COBRA-50 – nowa maszyna przeciskowa z głowicą kontrolowaną, zaprojektowana w Zabrzu
Opis: COBRA-50 powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na urządzenie umożliwiające wykonywanie przecisków o większych średnicach, dłuższych odcinkach, a także krakingu statycznego. Znajduje zastosowanie w technice bezwykopowej do przecisków sterowanych pod przeszkodami, szczególnie w przyłączach domowych, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, światłowodowych, gazowych i elektrycznych.

Uwagi dodatkowe: Dzięki zwiększeniu siły uciągu do 500 kN pozwala na:
– kraking statyczny rur kamionkowych, betonowych, żeliwnych i stalowych (250–300 mm),
– szybkie wykonywanie przyłączy (50–250+ mm) bez wstępnego poszerzania,
– przeciski o długości do 100 m z zastosowaniem dłuższych, wytrzymałych żerdzi,
– bezwykopową instalację kanałów o zadanym spadku (kanalizacji grawitacyjnej) rurami o średnicach 160, 200, 250 mm i więcej.
To wszechstronna maszyna, która odpowiada na aktualne potrzeby branży i umożliwia szerszy zakres zastosowań minimaszyn do przecisków bezpłuczkowych.

  • Nominowany: Polimerobeton.pl

Produkt: Innowacyjny segment z polimerobetonu, zaprojektowany specjalnie do renowacji skorodowanych kanałów dzwonowych
Opis: Segment obecnie wykorzystywany jest przy modernizacji 120-letniego kanału w Düsseldorfie (ul. Otto-Petersen-Straße oraz Heinrichstraße), gdzie odgrywa kluczową rolę w przywróceniu pełnej funkcjonalności obiektu oraz jego adaptacji do nowych warunków hydrologicznych. Każdy segment charakteryzuje się:
– wyjątkową wytrzymałością mechaniczną i chemoodpornością dzięki zastosowaniu polimerobetonu,
– zróżnicowaną grubością ścianek (7–8 wariantów), pozwalającą na optymalne przenoszenie obciążeń ze skorodowanego kanału,
– monolityczną konstrukcją, dostępny w dwóch wariantach – z półką jednostronną oraz dwustronną,
– wbudowanym korytem na okres suszy, zapewniającym funkcjonowanie kanału przy niskich przepływach.
Segmentów można trwale łączyć za pomocą elastycznego kleju, eliminującego naprężenia w strefach połączeń. Wymiary produktu: wysokość – 2,4 m; szerokość: – 1,8 m; długość – 2,3 m; waga segmentu: 2 tony.

Uwagi dodatkowe: Producent: Meyer-POLYCRETE GmbH; inwestor: Miasto Düsseldorf; wykonawca renowacji: ID Sanierungstechnik GmbH, Tauber Rohrbau GmbH & Co. KG.

  • Nominowany: TRACTO-TECHNIK GMBH & CO.KG

Produkt: GRUNDODRILL JCS300 – moc, precyzja i cyfrowa inteligencja dla HDD
Opis: GRUNDODRILL JCS300 oferuje siłę ciągnięcia 300 kN, największy magazyn żerdzi w swojej klasie (315 m) i zaawansowaną automatyzację pracy. Posiada 70 żerdzi o długości 4,5 m, z opcją rozszerzenia o kolejne po 6 sztuk. Zapewnia automatyczne wiercenie, podawanie i smarowanie żerdzi, centralny układ smarowania, pompę do tankowania ON i bezobsługową pompę bentonitową (750 l/min, do 80 bar) do pracy w zamkniętym obiegu recyklingu. System 360° Digital Solutions TRACTO oferuje planowanie (QuickPlanner3D), monitorowanie i dokumentację (COMMANDER) dostępne na PC, smartfonie i tablecie. 

Uwagi dodatkowe: Silnik Cummins Stage V (231 kW) spełnia najnowsze normy emisji. Zamknięty obieg płuczki ogranicza zużycie bentonitu i wody.

►►►

Formularz głosowania dostępny jest TUTAJ

Głosowanie potrwa do 4 czerwca 2025 roku.

Twój głos ma realne znaczenie – pomóż uhonorować tych, którzy zasługują na miano liderów branży.

Uroczyste wręczenie statuetek

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród TYTAN 2025 odbędzie się podczas gali, organizowanej w ramach konferencji INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA 2025 – wydarzenia gromadzącego co roku setki specjalistów, ekspertów i przedstawicieli wiodących firm z kraju i zagranicy. Gala stanowi wyjątkowy moment podsumowania osiągnięć oraz inspiracji na kolejne wyzwania technologiczne i projektowe.

Dołącz do społeczności, która wybiera najlepszych!

Nagroda TYTAN to nie tylko statuetka – to symbol uznania, docenienia wysiłku i potwierdzenia najwyższych standardów branżowych. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w głosowaniu oraz śledzenia informacji o tegorocznej edycji konferencji.

►►►

XXIII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „Inżynieria BEZWYKOPOWA” odbędzie się w dniach 10–12 czerwca 2025 roku w podkrakowskich Tomaszowicach oraz online.