Powłoka Optigal charakteryzuje się ograniczonym zużyciem cynku, a za tym idzie umożliwia zmniejszenie wydobycia tego surowca z naturalnych złóż. Ponadto, pokryte nią elementy są trwalsze i wykazują większą odporność na korozję. Koncern tłumaczy, że produkt posiada także znacznie lepsze niż dotychczasowe stopy właściwości plastyczne.

Wdrożenie produkcji nowej powłoki oznacza potrzebę przeprowadzenia szeregu zmian w walcowni zimnej. Pod koniec 2023 r. rozpoczęto prace projektowe. Opracowywany jest system dwuwannowy (obecnie w krakowskiej ocynkowni jest jedna wanna cynkownicza). Powstaną też instalacje towarzyszące, w tym wentylacja i sieć elektryczna.

Prace budowlane powinny zakończyć się w 2025 r., a produkcja rozpocząć po uzyskaniu certyfikacji – w 2026 r. Odbiorcami mają być producenci płyt warstwowych oraz blach trapezowych wykorzystywanych do budowy hal przemysłowych czy komercyjnych. ArcelorMittal Poland planuje, że nowy produkt, poza polskim, będzie trafiać także na inne rynki naszej części Europy, w tym czeski i słowacki. 

W komunikacie przypomniano, że powłoka galwaniczna z dodatkiem magnezu jest już wykorzystywana w świętochłowickim oddziale firmy, jednak ta, która będzie produkowana w Krakowie, będzie charakteryzowała się mniejszą grubością powłoki cynku i magnezu.

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2023 – TOP 15 [RANKING]