• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Lubelskie – ruszyła produkcja kontenerów startowych dla rakiet Patriot

Opublikowano: 07-06-2024 Źródło: WZL 1, PAP

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 (WZL 1) i Lockheed Martin uruchomiły linię produkcyjną kontenerów startowych pocisków Patriot. To element realizacji amerykańskich zobowiązań offsetowych I fazy programu Wisła. Cały system przeciwlotniczy Patriot należy do najskuteczniejszych w zwalczaniu wrogich rakiet i samolotów.


System Patriot PAC-3-MSE. Fot. WZL 1 System Patriot PAC-3-MSE. Fot. WZL 1

Produkowane kontenery startowe są główną obudową dla kanistrów, w których umieszcza się rakiety przechwytujące PAC-3 MSE. Zapewniają bezpieczny transport i ochronę pocisku do czasu rozpoczęcia misji.

Linię produkcyjną wyposażono w najnowocześniejszą technologię i sprzęt. Zakłady uzyskały certyfikaty rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Lockheed Martin. W ten sposób WZL 1 należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej weszły do wąskiego grona certyfikowanych poddostawców komponentów systemu Patriot. Produkty będą eksportowane do wszystkich jego użytkowników na świecie (firma oczekuje na odpowiednią zgodę). W czerwcu 2023 r. Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE. Ich produkcja zakończy się we wrześniu 2024 r.

PAC-3 MSE to kluczowy element powstającej polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne i manewrujące czy statki powietrzne. Działa w technologii „hit-to-kill” uderzając bezpośrednio w cel.

Autoklaw do utwardzania struktur kompozytowych kontenerów startowych. Fot. WZL 1 Autoklaw do utwardzania struktur kompozytowych kontenerów startowych. Fot. WZL 1

W ramach offsetu związanego z dwiema fazami programu Wisła założono, że w Polsce będą produkowane elementy systemu Patriot i rakiet.

Kontrakt na pierwszą fazę programu o wartości 4,75 mld dol. podpisano w 2018 r. Umowy dotyczyły dostaw 16 wyrzutni i 208 pocisków, a także szkoleń, sprzętu kryptograficznego, pojazdów i kabin do obsługi łączności, kierowania i dowodzenia. Kwota offsetu to 950 mln zł. We wrześniu 2023 r. zawarto umowę na fazę drugą obejmującą 48 wyrzutni i zapas pocisków za 9,3 mld dol.

Przeczytaj także: To tu będzie rozwijać się polski przemysł morski

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia