Partnerzy portalu

Polska rakieta suborbitalna poleciała w kosmos [FILM]

Opublikowano: 09-07-2024 Źródło: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Rakieta suborbitalna ILR-33 Bursztyn 2K wystartowała z Norwegii i osiągnęła pułap 101 km, czyli sięgnęła kosmosu. Obiekt został opracowany przez inżynierów z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. To pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%.


Start rakiety Bursztyn. Fot. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa Start rakiety Bursztyn. Fot. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

W pilotażowy lot rakietę wysłano z Andøya Space Sub-Orbital w Norwegii. Osiągając pułap 101 km, weszła w przestrzeń kosmiczną. Poruszała się z prędkością około1,4 m/s (sześć razy szybciej niż samolot pasażerski). Zastosowano w niej technologie, które nadają się do wykorzystania w innych systemach rakietowych. Głowica z przedziałem ładunku, tak jak zaplanowano, spadła do Morza Norweskiego 135 km od miejsca startu i została odzyskana. To pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%.

Rakieta Bursztyn przeznaczona jest m.in. do badań atmosfery, badań w mikrograwitacji, a także testowania nowych technologii i wynoszenia różnych eksperymentów naukowych. Wyposażona jest w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na paliwo stałe. Ma 5 m długości i średnicę 23 cm. Masa startowa wynosi 300 kg.

Fot. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa Fot. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Przed startem w Norwegii rakiety ILR-33 Bursztyn oraz ILR-33 Bursztyn 2K cztery razy testowano na krajowych poligonach. Po każdym z lotów wprowadzano kolejne udoskonalenia. M.in. powiększono silniki pomocnicze i hybrydowy głównego stopnia o wydłużonym czasie pracy. Rozbudowano infrastrukturę startową np. mobilnej wyrzutni rakiet suborbitalnych WR-2. Dodatkowo ulepszono i dostosowano do wymogów zagranicznych poligonów organizację lotów.

Przeczytaj także: Rozwój gospodarki wodorowej ma przyspieszyć. Prace nad ustawą

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.