• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Lewitujące pociągi – polski startup definiuje przyszłość transportu kolejowego [FILM]

Opublikowano: 27-10-2023 Źródło: Nevomo

MagRail to inspirowana hyperloopem innowacyjna technologia pozwalająca pociągom na poruszanie się po istniejącej infrastrukturze kolejowej za pomocą lewitacji magnetycznej. Eurpejska firma Nevomo o polskich korzeniach we wrześniu przeprowadziła pierwsze udane testy tego rozwiązania.


MagRail - kolej magnetyczna w technologii firmy Nevomo. Fot. Nevomo MagRail - kolej magnetyczna w technologii firmy Nevomo. Fot. Nevomo
  • MagRail to innowacyjna technologia inspirowana hyperloopem, pozwalająca na transport bez tarcia dzięki lewitacji magnetycznej
  • Od stosowanych w Japonii technologii maglev odróżnia ją wykorzystanie istniejącej infrastruktury kolejowej
  • Pomysłodawcą jest europejski startup o polskich korzeniach

To pierwsza na świecie udana próba magnetycznego pociągu szynowego. Kluczową różnicą w stosunku do istniejącej technologii maglev stosowanej w Japonii i Korei Południowej jest fakt, że MagRail może działać na istniejących torach kolejowych po jedynie niewielkich modyfikacjach, co znacznie zmniejsza koszty wdrożenia. To z kolei ma sprawić, że bilety na takie pociągi mogą być bardzo przystępne cenowo, pomimo podróżowania kolejami dużych prędkości.

Latające pociągi to już rzeczywistość

Testy dowiodły, że pojazdy szynowe mogą z powodzeniem lewitować na konwencjonalnych liniach kolejowych. To rozwiązanie ma szansę zrewolucjonizować przyszłość transportu kolejowego płynnie łącząc tradycyjną, istniejącą już infrastrukturę z wizją przyszłościowych, ultraszybkich rozwiązań z zakresu hyperloop


Inżynierowie z Nevomo chcieli zademonstrować wykonalność lewitującego pociągu poruszającego się po istniejących torach. Projekt ten zajął około trzech i pół roku badań i rozwoju. Wykorzystano silnik liniowy i urządzenia lewitacji magnetycznej, łącząc w ten sposób niezawodność tradycyjnych systemów kolejowych z potencjałem innowacyjnych technologii. 

Dzięki lewitacji magnetycznej koła wagonu nie dotykają torów, nie ma tarcia. Fot. Nevomo. Dzięki lewitacji magnetycznej koła wagonu nie dotykają torów, nie ma tarcia. Fot. Nevomo.

Testy przeprowadzano na najdłuższym w Europie torze testowym pasywnej lewitacji magnetycznej w Nowej Sarzynie (woj. podkarpackie). Na 720-metrowym torze pojazd MagRail osiągnął prędkość 135 km/godz., wykorzystując lewitację i bez tarcia, stabilnie utrzymywał się w klasycznym torze kolejowym.

Do setki w 11 sekund - bez tarcia!

Do testów wykorzystano sześciometrowy wagon o wadze dwóch ton, który zaczął lewitować po osiągnięciu prędkości 70 km/godz. i w 11 sekund był w stanie rozpędzić się do 100 km/godz. Nevomo deklaruje, że docelowo szybkie pociągi pasażerskie MagRail będą mogły poruszać się nad torami kolejowymi z prędkością do 550 km/godz., znacznie skracając czas podróży.

To przełomowy moment w rozwoju Nevomo. Po raz pierwszy w historii kolei pojazd szynowy poruszał się nie po istniejących torach, ale nad nimi, bez tarcia. Pokazuje to, że nasza technologia to nie tylko wizja przyszłości; to rzeczywiste rozwiązanie na teraz. Rozwiązanie dla bardziej ekologicznej i lepiej skomunikowanej Europy. Wykorzystując istniejącą infrastrukturę, będziemy mogli zaoferować efektywne i przyjazne dla środowiska podejście do modernizacji transportu kolejowego, zgodne z celami Europejskiego Zielonego Ładu – podsumowuje testy Przemysław Ben Pączek, prezes zarządu i współzałożyciel Nevomo.

Pierwszy lewitujący pociąg towarowy w 2024 r. – czy to możliwe?

Firma planuje kontynuować badania i rozwój technologii MagRail, nie tylko w transporcie pasażerskim, ale także w różnych innych zastosowaniach. Podstawowym celem jest zwiększenie wydajności i przepustowości oraz przygotowanie pierwszej wersji MagRail do komercyjnego transportu towarowego w 2024 r.

Współpracujemy już z gigantami branżowymi, w tym włoskim zarządcą infrastruktury (RFI), kolejami francuskimi SNCF, Duisport czy GATX, aby wspólnie zidentyfikować różne zastosowania systemu MagRail. Pomyślnie zrealizowane testy torują nam drogę do przedkomercyjnych pilotaży – mówi Sebastian Kałuża, dyrektor ds. rozwoju produktu w Nevomo.

Fot. Nevomo Fot. Nevomo

Do tej pory na rozwój technologii MagRail i jej testowanie firma pozyskała 11 mln euro (w tym 5,5 mln euro inwestycji kapitałowych i 5,5 mln euro dotacji unijnych). W ubiegłym roku spółka otrzymała 17,5 mln euro od Komisji Europejskiej, a budowa najdłuższego w Europie toru testowego pasywnej lewitacji magnetycznej, na którym przeprowadzane były testy, została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przeczytaj także: Małopolska: wrócą połączenie kolejowe Kraków–Oświęcim przez Skawinę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!