Projekt budowy rozproszonych magazynów energii jest rynkową odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych systemów dystrybucyjnych na możliwość przechowywania nadwyżek energii odnawialnej, a następnie jej użycia, kiedy zapotrzebowanie przekroczy jej podaż. Pozwoli to nie tylko wspomagać stabilną pracę sieci, ale również przyczyni się do optymalizacji cen na rynku energii – powiedział Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Odnawialne źródła energii (OZE) charakteryzują się zmiennością produkcji w zależności od warunków pogodowych. W przypadku farm wiatrowych to wiatr, a fotowoltaicznych – nasłonecznienie. Jeśli są korzystne, produkcja elektryczności może przewyższać popyt, stanowiąc wyzwanie dla operatorów systemów elektroenergetycznych. Dochodzi m.in. do wyłączania instalacji OZE. Magazyny energii mogą zmienić tę sytuację, przyjmując nadwyżkę.

26 magazynów energii znajdzie się na obszarach pięciu województw: mazowieckiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubelskiego i podlaskiego. Inwestorem jest spółka celowa PGE Inwest 21. Postępowanie przetargowe prowadzone będzie w trybie dialogu konkurencyjnego.

Przeczytaj także: Wielka inwestycja w odnawialne źródła energii. Zakupy za 1,15 mld zł