Będą to pierwsze tego typu pojazdy w taborze przewoźnika. Całkowity koszt podstawowego zamówienia szacuje się na 9,9 mld zł, a po wejściu w życie opcji wynieść ma 16,9 mld zł. Przejazdy pociągów planowane są na trasach m.in. z Warszawy do Gdańska, Łodzi, Olsztyna, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku czy Terespola.

Zakłada się, że każdy będzie mógł zabrać przynajmniej 500 pasażerów, jednocześnie rozwijając prędkość 200 km/godz. przy dwóch systemach zasilania: 3 kV (DC) oraz 25 kV (AC). Paramter prędkości będzie podlegać weryfikacji w trakcie dialogu z firmami.

W komunikacie podkreślono, że postępowanie jest elementem przygotowania do liberalizacji rynku kolejowego, który ma nastąpić po 2030 r. Napisano, że spółka, chcąc konkurować z innymi przewoźnikami, potrzebuje nowoczesnego, szybkiego taboru, mogącego pomieścić dużą liczbę pasażerów, a jednocześnie efektywnego ekonomicznie.

Odbiór wszystkich pociągów z podstawowego zamówienia powinien nastąpić nie później niż w ciągu 77 miesięcy od podpisania umowy.

Przeczytaj także: Do portu w Policach po raz pierwszy dojadą pociągi towarowe