Katarzyna Pełczyńska podkreśliła, że łączna wartość tegorocznych umów wynosi tyle, ile wszystkich wcześniejszych od początku działania KPO. Zapewniła, że 2025 r. będzie czasem inwestycji w polski rozwój.

31 marca, niedługo po informacji minister, podpisano umowę na wsparcie budowy w Łebie terminalu serwisowego dla morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Pomoc z Krajowego Planu Odbudowy w ramach tej inwestycji wyniesie 190 mln zł.

Krajowy Plan Odbudowy – co to jest?

W 2021 r., aby pomóc państwom członkowskim wyjść z problemów wywołanych pandemią COVID-19, Unia Europejska przyjęła plan odbudowy. By otrzymać środki z Funduszu Odbudowy, każde unijne państwo musiało przygotować własny Krajowy Plany Odbudowy. Środki z mają zostać wydane na prorozwojowe inwestycje w zakresie transformacji cyfrowej, odporności i konkurencyjności gospodarki, energii i zmniejszenia energochłonności, dostępności i jakości ochrony zdrowia, a także zielonej oraz inteligentnej mobilności. Wspierane będą też inwestycje infrastrukturalne, jak budowa i modernizacja dróg czy linii kolejowych.

W ramach KPO Polska może liczyć na 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro bezzwrotnych dotacji i 34,54 mld euro preferencyjnych pożyczek.

Przeczytaj także: Krajowy Plan Odbudowy – 27 ze 113 mld zł już w Polsce