• By otrzymać środki z Funduszu Odbudowy, każde unijne państwo musiało przygotować własny Krajowy Plany Odbudowy
  • Pieniądze z KPO mają zostać wydane na prorozwojowe inwestycje
  • Wnioski o dwie kolejne płatności powinny zostać złożone w sierpniu lub na początku września

Podczas konferencji prasowej szefowa resortu podała, że ze wspomnianej kwoty np. 1,6 mld zł zasili program Czyste Powietrze. 720 mln zł zostanie przeznaczone na likwidację tzw. białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu. 400 mln zł ma być wydane na inwestycje z zakresu bezpieczeństwa transportu. Pieniądze z KPO będą również przeznaczone m.in. na skracanie łańcuchów dostaw w rolnictwie (250 mln zł).

Wnioski o dwie kolejne płatności mają zostać złożone w sierpniu lub na początku września.

Co to jest Krajowy Plan Odbudowy, czyli KPO?

W 2021 r., aby pomóc państwom członkowskim wyjść z problemów wywołanych pandemią COVID-19, Unia Europejska przyjęła plan odbudowy. By otrzymać środki z Funduszu Odbudowy, każde unijne państwo musiało przygotować własny Krajowy Plany Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii. Na środki składają się bezzwrotne granty, jak i część pożyczkowa.


Pieniądze z KPO mają zostać wydane na prorozwojowe inwestycje w zakresie transformacji cyfrowej, odporności oraz konkurencyjności gospodarki, energii i zmniejszenia energochłonności, dostępności i jakości ochrony zdrowia, a także zielonej oraz inteligentnej mobilności. Wsparte będą też inwestycje infrastrukturalne, jak budowa i modernizacja dróg czy linii kolejowych.

Krajowy Plan Odbudowy w przypadku Polski oznacza 56 inwestycji, ale także 55 koniecznych reform. Do naszego kraju trafić ma 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) preferencyjnych pożyczek. Warto też pamiętać, że w najnowszej unijnej perspektywie Polska powinna również otrzymać 76 mld euro (ponad 320 mld zł) z polityki spójności.

Przeczytaj także: CPK. Nowy prezes wybrany. Pokonał siedmiu kandydatów