Podwieszane platformy wewnętrzne dostarczy firma Smulders. Będą one produkowane w Polsce w fabryce w Żarach (woj. lubuskie). Dalszy montaż i ostateczne doposażenie zostaną wykonane w Świnoujściu.

Dodatkowe konstrukcje stalowe dla fundamentów morskich farm wiatrowych są niezbędne. Pozwalają ekipom operacyjnym na dostęp do turbiny wiatrowej oraz skrzyni rozdzielczej w celu przeprowadzanie interwencji technicznych.

Wykorzystanie zakładów produkcyjnych na terenie Polski i doświadczenia pracujących w nich fachowców to kolejna cegiełka dołożona do podniesienia wkładu polskiego przemysłu w tym ogromnym programie inwestycyjnym, jakim jest budowa morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku – powiedział Bartosz Fedurek, prezes spółki PGE Baltica.

Polska jest nowym rynkiem dla offshore, a już teraz local content wynosi około 20%, co potwierdza dobrą dynamikę udziału polskich firm – dodał powiedział Ulrik Lange, wiceprezes i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 z Ørsted.

Firma Smulders ma zakłady produkcyjne w Polsce w woj. lubuskim i opolskim od ponad 20 lat, zatrudnia 700 pracowników. Uczestniczy w budowie trzech morskich farm wiatrowych na krajowych wodach Morza Bałtyckiego. Ma także oddziały w Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

W 2025 r. budowa morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 weszła w etap prac na morzu. Trwają przygotowania dna morskiego do posadowienia fundamentów i ułożenia podmorskich kabli. Od połowy 2024 r. prowadzone są roboty na lądzie związane z infrastrukturą przyłączeniową w gminie Choczewo. Elektrownia będzie wyposażona w 107 wiatraków turbinami o łącznej mocy 1,5 GW.

Przeczytaj także: Port Gdańsk. Postęp w budowie terminalu dla morskich farm wiatrowych