Do 19 kwietnia będzie funkcjonować wymóg zachowania 2 m odległości od innych osób, z wyłączeniem osób niesamodzielnych (w tym dzieci do lat 13.) oraz brak możliwości poruszania się dzieci i młodzieży do lat 18. bez opieki. Nadal nie wolno będzie korzystać z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

Zamknięte pozostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować także w postaci usługi wykonywanej w domu. Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. 

Nie będą na razie działać galerie handlowe ani instytucje kultury.

Utrzymano obostrzenie dotyczące liczby osób mogących przebywać w sklepach (maksymalnie 3 osoby na kasę) przy stoiskach na targu (3 osoby na stoisko), na poczcie (maksymalnie 2 osoby na stanowisko). Nadal funkcjonować mają tzw. godziny dla seniora, od 10:00 do 12:00.

Nie zmieniono zasad dotyczących kościołów i zgromadzeń religijnych: nadal we Mszy św. będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób (nie licząc celebransa i służby liturgicznej). 

Do 26 kwietnia przedłużono zawieszenie działalności żłobków, przedszkoli i szkół, a także odwołanie zajęć stacjonarnych na uczelniach wyższych.

Premier poinformował też o przesunięciu terminu organizacji matur oraz egzaminu ósmoklasisty. O konkretnych terminach będziemy informować co najmniej trzy tygodnie przed datą egzaminów – podał szef rządu.

Ponadto nadal istnieć będą do 26 kwietnia ograniczenia pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych oraz ograniczenia podróży pociągami relacji międzynarodowych.

Do 3 maja obowiązywać będzie ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców.

Ograniczenia zgromadzeń i imprez masowych będą stosowane do odwołania.

Ponadto, od 16 kwietnia będzie obowiązkowe zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli np. noszenia maseczek ochronnych, jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał jednak, że maseczki nie są obowiązkowe: zakryć nos i usta będzie również można szalem czy chustką.

Po Wielkanocy rząd przedstawi plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Jak podkreślił Morawiecki, w zaproponowanym przez Radę Ministrów pakiecie pomocy (tzw. tarczy antykryzysowej) wprowadzono m.in. 50% ulgę w składach na ubezpieczenie społeczne (zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika), dzięki której ten powrót będzie możliwy i dla państwa (budżetu), i dla przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Austria ma plan na powrót do gry po pandemii