Obecnie pozytywną opinię nt. wykorzystania wody wysoko ozonowanej do dezynfekowania ulic wydał Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Technologia posiada certyfikaty Ministerstwa Środowiska, Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie" oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego m.st. Warszawa. Podstawą dla produkcji odgazowanej wody wysoko ozonowanej (OWWO) jest technologia usuwania bakterii i wirusów z wody za pomocą ozonu.


Jak to działa? Produkowany dzięki specjalnym urządzeniom ozon mieszany jest z wodą. Ozon niszczy bakterie i rozkłada się do czystego tlenu. By mogła powstać OWWO, potrzeba jedynie wody, tlenu i prądu. W taki sposób patogeny są znacznie szybciej niszczone, niż ma to miejsce w przypadku zastosowania innych środków dezynfekujących.

Tak obecnie dezynfekowane są wszystkie ulice Warszawy, w tym m.in. węzły przesiadkowe, przystanki i przejścia podziemne, ale też otoczenia dworców, szpitali czy DPS-ów. Wykorzystuje się do tego polewaczki, urządzenia mechaniczne samojezdne oraz opryskiwacze rolne i plecakowe. Do tej pory przez 25 dni zdezynfekowano prawie 2500 km ulic, ponad 1,2 mln m² powierzchni i blisko 2000 przystanków. Przeprowadzenie tych prac pochłonęło 770 tys. zł.

Przeczytaj także: Warszawa. Rozpoczęto oczyszczanie ścieków ozonowaną wodą