• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: rozpoczęto oczyszczanie ścieków ozonowaną wodą

Opublikowano: 30-08-2019 (Aktualizacja: 02-09-2019) Źródło: inzynieria.com

Do Warszawy ściągnięto sprzęt służący do ozonowania. To ma być sposób na usuwanie zarazków, bakterii ze ścieków, które od kilku dni trafiają bezpośrednio do Wisły z lewobrzeżnej części stolicy. Operacja oczyszczania ścieków ozonowaną wodą już się rozpoczęła.


Fot. Reddogs/Adobe Stock Fot. Reddogs/Adobe Stock
  • Ścieki bezpośrednio do Wisły wpuszczane są od środy
  • W Czajce oczyszczane są ścieki z prawo- i lewobrzeżnych części Warszawy
  • Zakład zmodernizowany został w 2012 r.

Technologia, którą chcemy wdrożyć, jest wyjątkowa, unikatowa, opracowana w Polsce. Nie powoduje żadnych zagrożeń dla środowiska – mówił w miniony piątek Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, dodając, że ozon w strumieniu ścieków w przeciągu 0,2 sekundy będzie zamieniać się w tlen. Oczyszczanie ścieków ozonowaną wodą rozpoczęło się w sobotę. To technologia niespotykana na świecie. Wpuszczany do Wisły strumień ścieków będzie dużo bardziej bezpieczny, pozbawiony części, a być może większości bakterii. Ozonować będzie można tygodniami albo miesiącami, gdyby była taka konieczność. Natomiast prawdą jest, że ozonowanie nie rozwiąże całego problemu. Usunie bakterie, to już jest olbrzymi plus, ale nie usunie azotu czy innych zanieczyszczeń, dlatego musimy pracować nad innymi rozwiązaniami. Zanim jednak powstaną, będziemy się starali, żeby te ścieki były jak najmniej szkodliwe – tłumaczy prezydent Trzaskowski.


Te inne rozwiązania to przede wszystkim budowa przez wojsko na wodach Wisły mostu pontonowego, na którym umieszczony zostałby rurociąg. W ten sposób ścieki znów trafiałyby bezpośrednio do oczyszczalni Czajka. Nad tym pomysłem władze Warszawy współpracują z rządem i jego służbami.

Źródło: facebook.com/wiceprezydentrenatakaznowska Źródło: facebook.com/wiceprezydentrenatakaznowska

Wojsko most jest w stanie postawić w ciągu kilku dób, ale diabeł tkwi w szczególe: pytanie, czy ten most wytrzyma takie obciążenie? Rozmawiałem z głównym saperem wojsk polskich, nie prowadzono jeszcze takiej operacji, żeby na moście pontonowym były rury ze ściekami o tak dużym ciężarze i sile oddziaływania. Eksperci zaczęli liczyć, czy most wytrzyma takie obciążenie. Wojsko jest gotowe, ale musi otrzymać jasne wyliczenia – wyjaśnia Trzaskowski.


Warunkiem budowy mostu pontonowego jest, żeby w danej rzece było przynajmniej 70 cm wody, a w tym przypadku, z uwagi na kamieniste dno i olbrzymie obciążenie, stan musi być wyższy. Jeśli jednak nie most pontonowy, to rozważana jest tzw. przeprawa pływakowa, która nie wymaga takiej głębokości.

W Warszawie awarii uległ kolektor, który do Czajki odprowadza ścieki z lewobrzeżnej części miasta. Spust ścieków to 3 m3/sekundę. Do awarii doszło w oddanym w 2012 r. tunelu o długości 1,3 km, którego fragment znajduje się 11 m pod dnem Wisły. W tunelu są dwa rurociągi (kolektory) o średnicy 1,6 m każdy. Kolektor A, podstawowy, awarii uległ we wtorek o godz. 5.50. Nieczystości od razu przekierowano do rezerwowego kolektora B, którego awaria wystąpiła w środę rano. Z tego powodu około godz. 8 rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły. Przyczyny awarii są nadal ustalane.

Przeczytaj także: Warszawa – będzie plan zmniejszenia wpływu ścieków do Wisły

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia