• Kolejowe przejazdy pasażerskie między Polską a Słowacją zostały wstrzymane
  • W sobotę, 14 marca br., zostanie zatrzymany ruch pociągów między Polską a Czechami
  • LOT także czasowo zawiesił część rejsów, m.in. z Warszawy do Pekinu

Od 13.03 (godz. 7.00) wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej: przejście Zwardon-Skalite, a od 14.03 (godz. 0.01) na granicy polsko-czeskiej: Zebrzydowice, Chałupki i Cieszyn oraz Harrachov-Szklarska Poręba Górna i Kralovec-Kamienna Góra – poinformował 12 marca br. na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Zamknięcie granic dla międzynarodowych połączeń kolejowych wiąże się z decyzjami rządów Słowacji i Czech. W pierwszym z tych państw liczba zarażonych przekroczyła 20 osób i w związku z zagrożeniem prewencyjnie wstrzymano m.in. transgraniczną komunikację pasażerską lotniczą, kolejową i autobusową. Na razie zakaz przewidziano na 14 dni. Granice Słowacji będą mogli przekraczać jedynie obcokrajowcy zarejestrowani na pobyt czasowy lub stały.


Czesi w czwartek, 12 marca br., wprowadzili 30-dniowy stan wyjątkowy na swoim terytorium. Oznacza to m.in. wstrzymanie przejazdów pociągów międzynarodowych nie tylko na granicy z Polską, ale także z Austrią i Niemcami. U naszych południowych sąsiadów koronawirus zakaził już ponad 100 osób, w tym niemal połowę w Pradze. Zakazy nie dotyczą kolejowych przewozów towarowych.

Także PLL LOT zadecydował o zawieszeniu części połączeń. Z Warszawy do Pekinu samoloty nie polecą do 25 kwietnia br., z Budapesztu do Seulu do 8 kwietnia, a z Warszawy do Mediolanu i Wenecji do 3 kwietnia. Do 24 kwietnia zawieszono też loty z Warszawy i Budapesztu do Londynu, z Warszawy do Zaporoża i z Krakowa do Bukaresztu. Do tego czasu zostaną też ograniczone częstotliwości rejsów z Warszawy i polskich portów regionalnych do Tel Awiwu, a także inne na wybranych trasach średniego i dalekiego zasięgu.

Przeczytaj także: GDDKiA wprowadza zmiany w związku z koronawirusem