Największy światowy producent stali podpisał z rządem w Karnatace umowę dzierżawy 2643 akrów ziemi w grudniu 2018 r. Zamiarem ArcelorMittal była budowa stalowni o mocy 6 mtpa z własną elektrownią o mocy 750 MW. Ostatni raport roczny wskazuje jednak, że nad realizacją projektu firma się jeszcze zastanawia.

Obecnie firma skupia się m.in. na restrukturyzacji AMNS India (wcześniej Essar Steel), którą przejęła wraz z Nippon Steel. Pierwszy etap obejmuje inwestycje mające na celu zwiększenie produkcji gotowych wyrobów stalowych do poziomu 6,5 mtpa i obejmuje zakończenie trwających projektów inwestycyjnych m.in. dotyczących pieca koksowniczego czy wytwórni peletu Paradeep. Pierwszy etap obejmuje również wdrożenie planu zarządzania środowiskowego oraz najlepszych praktyk ArcelorMittal w zakresie zaopatrzenia w surowce, jak można przeczytać w raporcie.

Drugi etap obejmie inwestycje mające na celu zwiększenie produkcji wyrobów stalowych z 6,5 mtpa do 8,5 mtpa do końca 2024 r., w tym rekonfigurację aktywów oraz piec koksowniczy, wielki piec i piec podstawowy. 

Spółka zamierza również założyć od podstaw jednostkę produkcji stali w Odisha, gdzie niedawno otrzymała kopalnię rudy żelaza, która ma około 51 mln ton rezerw.

Co z wielkim piecem ArcelorMittal w Krakowie?

ArcelorMittal Poland poinformował o odłożeniu w czasie procesu uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie. Marzena Rogozik z biura prasowego spółki wyjaśniła, iż firma nie uruchomi instalacji w związku z sutuacją spowodowaną rozprzestrzenianiem się w Europie i na świecie wirusa SARS-CoV-2. Podkreśliła, że część klientów spółki ogranicza zamówienia, a nawet zamyka zakłady

Musimy działać odpowiedzialnie – dbać o naszych pracowników i nasze instalacje. Biorąc pod uwagę niepewność, z którą mamy do czynienia i fakt, że nie wiemy, jak COVID-19 będzie się rozprzestrzeniał w Europie, to jedyna słuszna decyzja. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że monitorujemy rozwój sytuacji i pozostajemy przy naszej wcześniejszej deklaracji dotyczącej ponownego uruchomienia części surowcowej w Krakowie jak tylko sytuacja się unormuje – mówi Marc De Pauw, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Geert Verbeeck (ArcelorMittal Poland) tak wyjaśniał zatrzymanie pracy pieca jesienią 2019: trzy wielkie piece firmy, jeden w Krakowie i dwa w Dąbrowie Górniczej, obecnie pracują na technologicznym minimum. To sprawia, że dalsze ograniczanie wielkości produkcji nie wchodzi w grę. Sytuacja rynkowa wciąż się pogarsza, a prognozy nie napawają optymizmem, dlatego nie mamy wyboru – niestety musimy tymczasowo zatrzymać wielki piec w naszej krakowskiej hucie.

Hutnictwo na całym świecie boryka się z olbrzymią nadwyżką mocy produkcyjnych, która wynosi ponad 400 mln ton. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali (Eurofer) oszacowało, że w tym roku popyt na ten produkt spadnie w Europie aż o 3,1%, choć wcześniej wskazywano na 0,4%.

Przeczytaj także: Pracodawcy mają sposoby na kryzys. A co na to rząd?