• Jest propozycja pokrywania przez państwo 40% wynagrodzenia
  • Będą prolongaty płatności za media
  • Rząd chce wprowadzić gwarancje bankowe

Tarcza antykryzysowa o wartości około 212 mld zł obejmie pięć części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych. Rozwiązania rządu mają chronić pracowników przed utratą pracy; dla pracodawców wprowadzone będą działania osłonowe. Przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria, będzie zaproponowana możliwość pokrywania przez państwo 40% wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. To ma skutkować bezpieczeństwem zatrudnienia dla kilku milionów osób.


W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia czy umowy o dzieło rząd planuje wprowadzić bufor, który będzie amortyzował straty tych usług i zleceń. W ślad za tym, jak walka z koronawirusem, mam nadzieję, będzie coraz bardziej skuteczna, tak my chcemy, żeby nasze przedsiębiorstwa mogły odbudować swój portfel zamówień i produkcję – dodał Mateusz Morawiecki.

Stwierdził też, że rząd będzie pracować nad możliwością wprowadzenia prolongat rat kredytowych czy obciążeń finansowych wynikających ze zużycia mediów. Mają być wprowadzone gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych czy mikropożyczki do 5 tys. Tarcza to bardzo dobra kombinacja różnych czynników, środków, funduszy, wydatków, a i powstrzymywania się od wydatków i wielu innych czynników, żeby tych najbliższych kilka miesięcy przejść w możliwie nienaruszonym stanie – powiedział Mateusz Morawiecki.

W ramach Tarczy co najmniej dodatkowych 7,5 mld zł ma być przeznaczone na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji całej bazy szpitalnej i walki z koronawirusem. Premier poinformował również, że jeśli podjęta zostanie decyzja o kontynuowaniu zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach, przedłużony będzie też zasiłek opiekuńczy. Ustawy mają być gotowe do końca tygodnia.

Jak podaje portal worldometers.info, w Polsce zarażonych koronawirusem jest 246 osób, zmarło pięć. Na całym świecie zachorowało ponad 203,6 tys. osób, zmarło ponad 8,2 tys. Przypadki zakażenia tym wirusem stwierdzono w 170 krajach.

Przeczytaj także: Ile w tym roku straci polska gospodarka?