Ponieważ wirus SARS-CoV-2 szybko rozwija się również w Niemczech, urzędnicy w Berlinie mają nadzieję zapobiec potencjalnym wąskim gardłom w stołecznym systemie szpitalnym dzięki tej nowej placówce medycznej. Będzie ona przeznaczona wyłącznie dla pacjentów z COVID-19. W kraju tym znajduje się obecnie ponad 10 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem. To trzeci wynik w Europie, po Włoszech i Hiszpanii.

Właśnie w Hiszpanii powstaje największy szpital tymczasowy na Starym Kontynencie, który docelowo pomieścić ma 5,5 tys. chorych. Już w niedzielę 22 marca br. rozpoczęto tam leczenie pacjentów.

Władze przekształciły również hotele w Madrycie na centra szpitalne, aby zmniejszyć presję ciążącą na szpitalach. Premier Pedro Sanchez ostrzegł, że epidemia w Hiszpanii, która już teraz należy do najcięższych na świecie, będzie się nadal rozwijać. Musimy przygotować się emocjonalnie i psychologicznie na bardzo trudne dni – powiedział w transmitowanym w telewizji przemówieniu. 

Podobne działania podejmowane są też w przygniecionych przez pandemię Włoszech (np. w Mediolanie lub w Genui, gdzie tymczasowo przekształcony w szpital został statek wycieczkowy), ale też za Atlantykiem, gdzie wirus również zaczyna zbierać żniwo. Oszałamiającą wręcz transformację przechodzi nowojorska hala Javits Convention Center: znaleźć ma się tam 2 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. Gubernator Andrew Cuomo podkreślił: staramy się zmniejszyć tempo rozprzestrzeniania się wirusa. Ale w tym samym czasie, musimy zwiększyć pojemność szpitala. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego jest w trakcie budowy czterech 250-łóżkowych szpitali tymczasowych wewnątrz obiektu, podczas gdy Korpus Inżynierów Armii USA pracuje nad budową kolejnego piętra. Dobudowana przestrzeń pomieścić ma 1 tys. łóżek. Budowa ma potrwać jeszcze od siedmiu do 10 dni. Nie przewidywaliśmy, że w taki sposób wykorzystamy to centrum, ale musimy zrobić to, co musimy – dodał Cuomo.

Również w Ameryce Południowej podejmowane są podobne działania, szpital polowy znajdzie się m.in. w brazylijskim Sao Paulo, na stadionie Pacaembu.


Szpitale tymczasowe w halach targowych w Polsce

Czy taki szpital tymczasowy mógłby powstać w hali targowej w Polsce? Na setkach metrów kwadratowych hal można byłoby ustawić tysiące łóżek szpitalnych. Odpowiednim władzom złożona już została oferta nieodpłatnego wykorzystania obiektu w Nadarzynie, który ma 150 tys. m2 powierzchni. Prezes zarządu firmy dysponującej obiektem, Tomasz Szypuła, podkreśla, że oprócz przekazania sześciu hal targowych, może zmobilizować do pomocy przy adaptacji przestrzeni na potrzeby szpitala polowego pracowników działu technicznego.

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie, również w Polsce. 25 marca br. w kraju zdiagnozowanych chorych było 927, łącznie zmarło 12 osób.

Przeczytaj także: USA: koronawirus spowodował pierwszy strajk w transporcie