• Drony mają wesprzeć pracę służb porządku publicznego, zdrowia czy samorządów
  • PAŻP dopuści skoordynowane loty na terenie całej Polski
  • Odpowiednie kwalifikacje ma ponad 16 tys. operatorów dronów

Technologia cyfrowa PansaUTM to pierwsze w Europie narzędzie do zbierania i zarządzania danymi potrzebnymi do realizacji usług z wykorzystaniem dronów. W krótkim czasie może być zintegrowana z państwowymi rejestrami, jak eObywatel czy 112. Na temat wykorzystania dronów do walki ze skutkami pandemii dyskutowali już przedstawiciele najważniejszych jednostek: MSWiA, MON, ABW, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak zapewniono, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest przygotowana na dopuszczenie na terenie całej Polski skoordynowanych lotów dronów, w celu m.in. wsparcia służb porządku publicznego, zdrowia czy samorządów. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że m.in. wiodący polscy producenci dronów zgłosili gotowość wsparcia działań państwowych jednostek w walce z COVID-19. Z kolei dostawca aplikacji dla operatorów DroneRadar, zintegrowanej z PansaUTM, umożliwił szybką identyfikację w PansaUTM operatorów statków bezzałogowych chcących walczyć z wirusem.


Polska jako jeden z nielicznych krajów na świecie jest przygotowana na powszechne wykorzystanie dronów do wsparcia działań związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, a także wdrażanie projektów biznesowych opartych na bezzałogowych statkach powietrznych. Obecna sytuacja pokazuje, jak perspektywiczne jest lotnictwo bezzałogowe – mówi pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych i Programu CEDD, Małgorzata Darowska.

W Polsce świadectwo kwalifikacji wydane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, upoważniające do realizacji operacji komercyjnych, w zasięgu wzroku operatora lub bardziej skomplikowanych – poza zasięgiem jego wzroku, posiada ponad 16 tys. osób. Działa też około 100 ośrodków szkoleniowych nadzorowanych przez Prezesa ULC.

Przeczytaj także: Już ponad tysiąc osób zakażonych koronawirusem w Polsce