• W sobotę nad ranem posłowie przyjęli ustawy składające się na tarczę antykryzysową
  • W poniedziałek ustawami zajmie się Senat
  • Jeśli izba wyższa wprowadzi zmiany do ustawy, ponownie będzie musiał obradować Sejm

Uchwalony po długim i burzliwym posiedzeniu sejmowym zestaw regulacji ma na celu ochronę zatrudnionych przed utratą pracy, a firmom pomóc zachować płynność finansową. W Senacie mogą zostać wprowadzone poprawki, w tym usunięcie zmian w kodeksie wyborczym. Jeśli tak, we wtorek, 31 marca br., będzie musiał zebrać się Sejm – rząd chce, by pakiet ustaw wszedł w życie już 1 kwietnia 2020 r.

Główne rozwiązania

Przypomnijmy, że pakiet składa się ze specustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR – Polski Fundusz Rozwoju) oraz ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy). Ten ostatni nie został jeszcze uchwalony.

Do najważniejszych rozwiązań tarczy antykryzysowej (spośród ponad 90) rząd zalicza m.in. trzymiesięczne zwolnienie – w okresie marzec–maj – mikrofirm (do dziewięciu pracowników) ze składek do ZUS. Zwolnienie ma też dotyczyć samozatrudnionych opłacających składki za siebie pod warunkiem, że ich przychody nie są wyższe od trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia. Drugim rozwiązaniem jest świadczenie postojowe (do około 2 tys. zł) dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Kolejny podkreślany przez rząd punkt mówi o dofinansowaniu zarobków do 40% kwoty przeciętnego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw.

Organizacje branżowe i pracodawców uważają jednak, że rządowe propozycje to za mało, że są w znakomitej większości skierowane do mikroprzedsiębiorstw i sektora małych i średnich firm. Przekonują, że rząd powinien wprowadzić postulowane przez przedsiębiorców rozwiązania, które mają umożliwić utrzymanie płynności spółek i zapobiec masowym zwolnieniom pracowników.


Kontrowersje

W trakcie nocnego posiedzenia Sejmu, do przedstawionych wcześniej punktów tarczy antykryzysowej, dołączono zmiany w kodeksie wyborczym o rozszerzeniu możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób na kwarantannie (domowej lub izolacji) oraz obywateli po 60. roku życia. Kontrowersje wzbudziło nie tyle samo proponowane rozwiązanie, co tryb jego przyjęcia. Zgodnie z ustawą zasadniczą i orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego nie można stosować pilnego trybu procedowania m.in. w przypadku ustaw o wyborach prezydenckich i wprowadzać istotnych zmian w prawie wyborczym (także w kodeksie wyborczym) na sześć miesięcy przed wyborami. W efekcie może dojść nawet do orzeczenia nieważności wyborów.

Nad tym problemem pochyli się Senat podczas dzisiejszego posiedzenia. Zarówno strona rządowa, jak i opozycja podkreślają, że tarczę antykryzysową należy wprowadzić jak najszybciej. Dlatego ustawy, po ewentualnych zmianach, zostaną bezzwłocznie przesłane do Sejmu.

Senat będzie obradował w trzech salach z łącznością audiowizualną. Wszystkie są wyposażone w urządzenia do głosowania. Nie będzie trybu zdalnego.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa: projekty ustaw przesłane do Sejmu