Komisja Europejska (KE) wydała zalecenia, które mają pracownikom mobilnym zapewnić dotarcie do miejsc pracy. Decyzje dotyczą przede wszystkim osób zatrudnionych na stanowiskach o krytycznym znaczeniu w zwalczaniu skutków pandemii Covid-19 i przemieszczających się przez granice państw.
Pracownicy krytyczni w walce z pandemią będą mieli ułatwienia na granicach. Fot. KE
- Według KE pracownicy niezbędni do przeciwdziałania pandemii powinni mieć ułatwione kontrole graniczne
- Przede wszystkim chodzi o osoby pracujące w jednym kraju, a mieszkające w innym
- Komisja zaleciła krajom członkowskim przygotowanie uproszczonych procedur
Zalecenia wydano w związku z wprowadzeniem kontroli granicznych w krajach członkowskich w ramach działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Według KE pracownicy niezbędni w trakcie pandemii muszą mieć możliwość swobodnego przemieszczania się przez granice, by dotrzeć do pracy.
Komisja wskazała kategorie takich pracowników. To m.in. średni personel ochrony zdrowia, pracownicy opieki nad dziećmi i osobami starszymi, naukowcy w przemyśle związanym ze zdrowiem, osoby niezbędne do instalacji urządzeń medycznych o krytycznym znaczeniu, strażacy i policjanci, pracownicy transportu, a także osoby zatrudnione w sektorze spożywczym. KE wezwała państwa członkowskie do wprowadzenia łatwych i szybkich procedur umożliwiających pracownikom przygranicznym płynne pokonywanie granic. Wezwała też o prowadzenie wyrywkowych kontroli sanitarnych.
W przypadku pracowników sezonowych, przede wszystkim zatrudnionych w rolnictwie Komisja poprosiła o wymianę informacji o swoich potrzebach na poziomie technicznym oraz o wprowadzenie specjalnych procedur zapewniających sprawny przepływ takich pracowników. Ma to zniwelować braki pracowników wywołane kryzysem.
Wytyczne weszły w życie w poniedziałek, 30 marca br. KE tego samego dnia przedstawiła wskazówki dotyczące ograniczenia podróży do Unii Europejskiej tylko do niezbędnych.
Tysiące kobiet i mężczyzn, którzy ciężko pracują, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo i zdrowie, i aby zapewnić nam żywność, muszą przekraczać granice UE w drodze do pracy. Naszym wspólnym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby nie utrudniać im przemieszczania się, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich środków ostrożności ograniczających rozprzestrzenianie się pandemii – powiedział Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych.
Przeczytaj także: Komisja Europejska: zielone korytarze dla transportu towarów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.