• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej: prace pod sanitarnym rygorem

Opublikowano: 01-04-2020 Źródło: inzynieria.com

Mimo pandemii koronawirusa nadal toczą się kluczowe z punktu widzenia państwa inwestycje. Jednym z najważniejszych projektów bez wątpienia jest przekop przez Mierzeję Wiślaną. – Prace na budowie trwają: tak jak we wszystkich innych aspektach działalności, zarówno naszej, jak i wykonawcy, wdrożone zostały wszelki rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego oraz innych organów państwowych – informuje nas Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.


Fot. Urząd Morski w Gdyni Fot. Urząd Morski w Gdyni
  • Przekop zostanie wykonany na długości 1,3 km
  • To tylko jeden z elementów budowy szlaku Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska
  • Cała nowa droga wodna będzie mieć 22 km

Obecnie na Mierzei Wiślanej prowadzone są prace ziemne związane z wykopami oraz nasypami pod przyszłe obiekty mostowe i drogi. Trwa też pogrążanie ścianki szczelnej nabrzeża południowego w porcie osłonowym od strony Zatoki Gdańskiej. Odbywają się także roboty związane z instalacjami elektrycznymi i teletechnicznymi, usuwane są kolizje z istniejącymi sieciami.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie mieć około 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. To jeden z elementów pierwszej części większego projektu – budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Fot. Urząd Morski w Gdyni Fot. Urząd Morski w Gdyni

Realizowany obecnie kontrakt obejmuje m.in. budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Przejazd nad kanałem przed i za śluzą umożliwiać mają dwa ruchome stalowe mosty o pionowej osi obrotu. W ramach tego podzadania zaplanowano też budowę parkingów, punktów widokowych czy sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także ujęcia wody podziemnej.

Fot. Urząd Morski w Gdyni Fot. Urząd Morski w Gdyni

Inne z wyzwań w ramach tej umowy to budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Wszystko to ma być gotowe za około 2,5 roku.

W ramach następnego przetargu wyłoniony zostanie wykonawca obudowy brzegów oraz robót czerpalnych na rzece Elbląg, a także budowy mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Trzeci przetarg będzie dotyczyć robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

Fot. Urząd Morski w Gdyni Fot. Urząd Morski w Gdyni

Cała nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską będzie mieć 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Efektem inwestycji ma być rozwój portu w Elblągu, do którego statki (większe) będą mogły przypływać krótszą o 94 km niż dotychczasowa (przez Cieśninę Pilawską) drogą.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Niewybuchy na placu budowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia