Loty repatriacyjne są organizowane za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. UE współfinansuje je od początku epidemii koronawirusa. To rejsy, w których pasażerowie pochodzą z różnych państw wspólnoty, w ramach zasady solidarności. Dzięki nim do Europy powróciło już 2 312 osób z Chin, Japonii, USA, Maroka, Tunezji, Gruzji, Filipin i Republiki Zielonego Przylądka. W kolejnych miesiącach odbędzie się jeszcze ponad 80 takich lotów.

Priorytetem jest bezpieczny powrót naszych obywateli. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by w tym trudnym czasie mogli oni jak najszybciej dołączyć do swoich rodzin. Dziękuję państwom członkowskim za ich wysiłki w tym zakresie. Nasze Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego nadal współpracuje z państwami członkowskimi przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, aby spełnić ich potrzeby – powiedział Janez Lenarčič, komisarz do spraw zarządzania kryzysowego.


Zostaną także zwiększone środki w budżecie przeznaczonym na respiratory, maski ochronne i podstawowy sprzęt medyczny i inne środki medyczne w ramach rescEU. Na pierwsze w historii UE zapasy pula pieniędzy zostanie zwiększona do 80 mln euro.

Proponowany środek jest kolejnym przykładem, jak budżet UE może służyć społeczeństwu, gdy jest to najbardziej potrzebne. Jest to również przykład europejskiej solidarności i wzorowej współpracy – skomentował Johannes Hahn, komisarz odpowiedzialny za budżet UE.

Propozycja zwiększenia finansowania wymaga złożenia przez KE projektu budżetu korygującego, czyli wniosku o przesunięcie części wydatków UE zaplanowanych na ten rok na nowe priorytety.

Przeczytaj także: Apel ośmiu ministrów transportu o zawieszenie pakietu mobilności