• Nowe normy dla wyrobów medycznych usprawnią ich produkcję i wprowadzanie na rynek
  • Wprowadzone standardy obejmują m.in. maski medyczne i dezynfektory
  • To produkty krytyczne w przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa

Według KE, zmienione normy pełnią zasadniczą rolę w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa. Dotyczą produktów krytycznych, jak maski medyczne, odzież i obłożenia chirurgiczne, myjnie-dezynfektory oraz narzędzia do sterylizacji.

W walce z koronawirusem nie mamy ani sekundy do stracenia. Dzięki przyjętym dziś środkom przyspieszymy wprowadzanie bezpiecznego, niezbędnego sprzętu medycznego i wyrobów, takich jak maski i odzież, na rynek UE. Sprzęt ten ma zasadnicze znaczenie dla naszych pracowników służby zdrowia – odważnych i wytrwałych kobiet i mężczyzn – przy ratowaniu życia – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia.


Dzięki nowym normom zharmonizowanym, producenci produktów medycznych i inne przedsiębiorstwa będą w stanie wymagane w Unii Europejskiej (UE wymogi dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa uwzględniające najbardziej aktualne rozwiązania techniczne. Normy spełniają wymogi trzech dyrektyw o wyrobach medycznych. Zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

KE podkreśla, że wprowadzone standardy są dodatkowym środkiem wspomagającym działania podejmowane w odpowiedzi na epidemię koronawirusa.

Przeczytaj także: 100 stron poprawek do rządowej tarczy antykryzysowej