Od 2 kwietnia br. wykonawcy na budowach dróg mają nowe obowiązki i wytyczne. Pracodawcy zostali zobligowani do wyposażenia pracowników w dodatkowe środki bezpieczeństwa. Mają też w odpowiedni sposób zorganizować roboty budowlane.
Z powodu koronawirusa na budowach wprowadzono nowe obostrzenia. Fot. Enrique del Barrio/Adobe Stock
- Na budowach pracownicy mają utrzymywać między odległość minimum 1,5 m od innych
- Pracodawcy muszą zapewnić zatrudnionym jednorazowe rękawiczki lub płyn do dezynfekcji rąk
- W pojazdach dowożących na budowy co drugie miejsce ma być wolne
Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 566) podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego 31 marca br. (weszło w życie w dniu ogłoszenia). Część jego postanowień dotyczy takich miejsc pracy, jak budowy dróg oraz prace służące ich utrzymaniu.
Od czwartku, 2 kwietnia 2020 r. na pracodawców nałożono obowiązek zapewnienia zatrudnionym dodatkowych środków bezpieczeństwa. Dodatkowym wymaganiem jest zapewnienie odpowiednich odstępów pomiędzy stanowiskami pracy, w których działają pracownik lub zespół pracowników. Minimalna odległość wynosi 1,5 m.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przez „stanowisko pracy” rozumie się przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Nowe rozporządzenie z 31 marca br. umożliwia wykonywanie pracy w zespołach przy zachowaniu odpowiedniej ochrony pracowników – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Nowe zalecenia na budowach. Źródło: GDDKiA
Dotychczasowe zalecenia, a także wymagania sanitarne pozostają w mocy, pojawiły się natomiast nowe. Zakłady pracy mają obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom, niezależnie od tego, na jakiej zasadzie pracują, jednorazowe rękawiczki lub środki dezynfekcyjne do rąk. GDDKiA dodaje, że z szatni i pomieszczeń socjalnych najlepiej korzystać rotacyjnie w mniejszych grupach, zachowując minimalny odstęp.
Zapisy w rozporządzeniu dotyczą także transportu zbiorowego, w tym pojazdów dowożących zatrudnionych do pracy, także na budowy. W przypadku aut z więcej niż dziewięcioma miejscami (razem z kierowcą), co drugie miejsce musi być wolne. Natomiast osoby w delegacji, pracujące zawodowo także na budowach, mogą mieszkać w hotelach.
Przeczytaj także: Koronawirus w Polsce: nowe restrykcje
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.