Pandemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wpływa na sektor budowlany bardzo niekorzystnie. Firmy zawieszają realizację prac, tracą płynność finansową. To nie jest łatwa sytuacja również dla inwestorów, szczególnie tych największych, odpowiedzialnych za liczne inwestycje publiczne. Jak w dobie pandemii radzą sobie PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK)?
Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK, podkreśla, że realizacja prac inwestycyjnych jest kontynuowana, tym bardziej, że projekty te są ważne społecznie. Zachowanie ciągłości realizacji inwestycji, ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie umów jest niezbędne dla utrzymania stabilności na rynku budowlanym. W obecnej sytuacji takie działania są kluczowe dla całej gospodarki i uwzględniają wspólny interes wykonawców i zamawiającego – wyjaśnia Merchel.
Obecnie wykonawcy realizują inwestycje dla PKP PLK pomimo ograniczeń związanych z ogłoszoną pandemią. Kolejarze zapewniają, że wszystkie projekty są monitorowane na bieżąco. Roboty postępują na takich odcinkach, jak Warszawa–Lublin, Warszawa–Poznań, Poznań–Szczecin, Kraków Główny–Kraków Rudzice, Opole–Kędzierzyn-Koźle, czy prace na liniach prowadzących do trójmiejskich portów.
Jednocześnie wszystkim wykonawcom przekazano wytyczne o prowadzeniu prac z zachowaniem bezpieczeństwa i zaleceń sanitarnych.
Pandemia COVID-19 a prace inwestycyjne na kolei
Najważniejsze działania w ostatnich dniach to wdrożone zalecenia i instrukcje postępowania uelastyczniające i przyśpieszające współpracę pomiędzy wszystkimi stronami kontraktu – tłumaczy Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. Ważne jest przyśpieszenie płatności i rozliczeń oraz zatwierdzania i obiegu dokumentów.
PKP PLK określiły też i przesłały do wykonawców zalecenia dotyczące organizacji i przeprowadzania robót oraz odbiorów technicznych w stanie zagrożenia epidemicznego. Bez zbędnej zwłoki, ale przy dochowaniu należytej staranności, dokonywana jest akceptacja dokumentów czy dokonywanie należnych płatności. Dyrektorzy projektów PLK otrzymali wytyczne, jak działać i przekazali je wykonawcom oraz inżynierom kontraktów. Celem jest dobra współpraca w niecodziennych warunkach i dalsze sprawne realizowanie umów – zaznacza Siemieniec.
Proces przetargowy w warunkach pandemii
Plany przetargowe PKP PLK są nadal aktualne. Zapewniona jest ciągłość ogłaszania i prowadzenia postępowań przetargowych oraz podpisywanie umów.
Realizowane są postępowania przetargowe, m.in. dlatego, że pozwalają one firmom wykonawczym na planowanie. Dla wszystkich ważne jest podtrzymanie korzystnej sytuacji gospodarczej i realizacja inwestycji.
Na bieżąco współpracujemy z wykonawcami, nową praktyką są regularne telekonferencje w trakcie których w gronie członków zarządów omawiane są kluczowe kwestie dla płynnej realizacji. Nowym priorytetem stała się konieczność utrzymania potencjału realizacyjnego i zapewnienie płynności finansowej wykonawcom i podwykonawcom. Wypracowaliśmy zasady szybkich rozliczeń i płatności w utrudnionych warunkach. Prace i odbiory na budowach prowadzone są w sposób zapewniający bezpieczeństwo – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dyrektor ds. realizacji inwestycji.
Zasady bezpiecznego prowadzenia kontraktów
Zalecono ograniczenie do minimum liczby osób w komisjach i zespołach prowadzących projekty. Dojazdy, jeśli są konieczne, muszą być realizowane oddzielnymi środkami transportu. Odbiory prowadzone są osobny dla każdej branży. W sytuacji niezbędnych spotkań, zalecono zachowanie bezpiecznej odległości uczestników i stosowanie wymaganych środków ochrony osobistej.
Do wieloosobowych uzgodnień wykorzystywane są na szeroką skalę narzędzia komunikacji teleinformatycznej. Dokumenty przekazywane są w formie elektronicznej przy maksymalnym ograniczeniu kontaktów osobistych.
W sytuacjach związanych z ochroną zdrowia pracowników priorytetem w działaniach pozostają zalecenia GIS.
PKP PLK są w stałym kontakcie z organizacjami branżowymi oraz podmiotami zaangażowanymi w proces inwestycyjny. W zależności od przebiegu wydarzeń będą podejmować kolejne decyzje.
Ruch pociągów jest utrzymany, zarówno towarowych, jak i pasażerskich. Wszystkie prace utrzymaniowe są również wykonywane zgodnie z planem.
Podróżni są informowani o zasadach zachowania poprzez ulotki i plakaty na stacjach oraz przystankach, a także poprzez wygłaszane komunikaty. Straż Ochrony Kolei współpracuje m.in. ze Strażą Graniczną, działając np. w obszarze kontroli na granicach.
Przeczytaj także: Koronawirus wstrzymuje budowę najdłuższego tunelu kolejowego na świecie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.