Po zakończeniu całego projektu Brenner Base Tunnel będzie najdłuższym tunelem kolejowym na świecie. Jego długość wyniesie 64 km; wybudowane odcinki zostaną połączone z istniejącymi tunelami kolejowym. Obiekt połączy miasta Insbruck i Fortezza. Na razie jednak prace są wstrzymane przez pandemię COVID-19, wywołaną przez nowego koronawirusa SARS-CoV-2.
Tunel Brenner. Fot. BBT SE
Przełęcz Brenner to najważniejsza z alpejskich przełęczy na granicy Włoch i Austrii. Leży na wysokości 1370 m n.p.m. Co roku przejeżdżają nią ponad 2 mln samochodów ciężarowych. Połączenie tunelowe ma umożliwić bezpieczny transport w tym miejscu. Zaawansowanie realizacji projektu przekroczyło już 50%, jednak obecnie spółka Brenner Base Tunnel Company (BBT SE) zaprzestała działalności na placu budowy. Jak informuje inwestor, rozwój sytuacji w obecnym kryzysie epidemiologicznym jest przez niego pilnie śledzony.
Obecnie w celu utrzymania i ochrony zdrowia ludzi pracujących na naszych budowach oraz zapobiegania infekcjom, prace są tymczasowo zawieszone. Wyjątek stanowią działania niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa częściowo ukończonych prac oraz obszarów placu budowy – podała BBT SE.
Środek ten dotyczy zarówno placów budowy w Austrii (odcinki Tulfes–Pfons – 5,96 km i Pfons–Brenner – 37 km), jak i placów budowy we Włoszech (Muls 2-3 – 39,86 km, przekroczenie Isarco – 4,48 km).
Jak przekazała nam rzecznik spółki, Julia Gruber, być może wytyczne dotyczące wznowienia prac pojawią się po Wielkanocy. Mimo że Austria ma plan wyjścia z kryzysu, głównie dotyczy on sfery handlowo-usługowej. Nie przygotowano wytycznych dla branży budowlanej – mówi Julia Gruber. Z kolei we Włoszech jest jeszcze za wcześnie na podjęcie dyskusji o rozluźnianiu restrykcji.
Tunel Brenner – jak przebiega budowa?
Wykorzystywane są dwie metody drążenia tuneli: konwencjonalna i zmechanizowana. Wybór rozwiązania zależy od różnych czynników, takich, jak długość trasy, charakter górotworu, warunki ekonomiczne. Około 50% projektu zostanie zrealizowane z wykorzystaniem maszyn TBM. Na placach budowy używane są cztery takie maszyny.
Tunel stanowić będzie część korytarza transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) łączącej Skandynawię z Morzem Śródziemnym (na trasie całego korytarza nr 5 znajdzie się łącznie około 200 km tuneli). Połączenie kolejowe pomiędzy Austrią i Włochami wyznaczone zostało na potrzeby ułatwienia ruchu tranzytowego pomiędzy tymi krajami oraz Niemcami; wybrano w tym celu najdogodniejszą trasę, prowadzącą przez niebezpieczną, szczególnie zimą przełęcz Brenner.
Łączny koszt budowy tunelu to 8,8 mld EUR; kwota ta w 40% zostanie pokryta ze środków unijnych. Tunel budują konsorcja z firmami PORR i Salini Impregilo na czele.
Obecnie najdłuższym tunelem kolejowym na świecie jest 57-kilometrowy tunel św. Gotarda, Gotthard Base Tunnel. Jest on eksploatowany od 11 grudnia 2016 r., a znajduje się pod przełęczą Świętego Gotarda w Alpach Leopontyjskich, w Szwajcarii. W najwyższym punkcie położony jest na wysokości 550 m n.p.m. Wydrążono go przede wszystkim z wykorzystaniem maszyn TBM. Jego budowa trwała 17 lat, a kosztowała 11 mld EUR.
Przeczytaj także: Specjalne procedury na terenie budowy tunelu w Świnoujściu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.