• Na świecie trwają badania około 70 potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi
  • Testy kliniczne na ludziach prowadzone są w USA i Chinach
  • COVID-19 jest obecny w 212 krajach

Jeden z prototypów powstał w wyniku współpracy oddziału Chińskiej Państwowej Grupy Farmaceutycznej (Sinopharm) w mieście Wuhan i Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Drugi opracowała pekińska firma Sinovac Research and Development – poinformowała agencja Xinhua.

Twórcy szczepionki planują zaangażowanie około 1400 ochotników, którzy wezmą udział w dwóch początkowych fazach badań klinicznych. Jak informuje chiński portal Caixin, powołując się na dokument rządowy, testy będą prowadzone do 10 listopada br. Przed wprowadzeniem preparatu na rynek powinny zostać przeprowadzone trzecie próby kliniczne.


Prototyp Sinopharm opracowano w laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk, przy wsparciu finansowym ministerstwa nauki i techniki. Laboratorium, położone blisko pierwotnego ogniska pandemii w Wuhanie, było wśród instytucji, które jako pierwsze określiły kod genetyczny wirusa – informuje portal Caixin.

Prototypy to tzw. szczepionki inaktywowane tworzone z „martwego” materiału wirusowego, unieszkodliwionego w procesach fizykochemicznych.

Według portalu worldometers.info, na świecie SARS-CoV-2 zaraził już niemal 2 mln osób, a ponad 120 tys. zmarło z powodu zakażenia. Koronawirus jest obecny w 212 krajach na świecie. Dlatego branża farmaceutyczna i naukowcy starają się jak najszybciej stworzyć skuteczną szczepionkę. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia aktualnie trwają prace nad 70 prototypami szczepionki przeciw koronawirusowi. W testach klinicznych prowadzonych na ludziach znajdują się dwa specyfiki sprawdzane w Stanach Zjednoczonych i jeden kontrolowany w Chinach. Teraz dołączają do nich dwa kolejne chińskie prototypy.

Tymczasem także chińska spółka biotechnologiczna CanSino Biologics wraz z Instytutem Biotechnologii Chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych ogłosiły nabór ochotników do drugiej fazy badań klinicznych własnej szczepionki. Informacje z pierwszej fazy wskazują, że jest ona bezpieczna.

Przeczytaj także: Jak brzmi koronawirus? Muzyka pomoże w szukaniu leku na COVID-19