Dane Chińskiego Stowarzyszenia Maszyn Budowlanych (China Construction Machinery Association) wskazują, że sprzedaż koparek osiągnęła poziom 49 500 maszyn w marcu, co stanowi wzrost o 12% w skali rok do roku. W międzyczasie produkcja cementu i stali wzrosła: według danych Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych produkcja cementu osiągnęła poziom 94% sprzed 6 kwietnia br., a produkcja stali wykazała miesięczny wzrost o ponad 100 tys. ton.

Popyt w branży budowlanej w zasadzie odzyskał poziom z ubiegłego roku. napędzany przez wznowione i zupełnie nowe projekty – powiedział Xu Xiangchun, analityk z mysteel.com.

Jednym z głównych czynników napędzających odrodzenie branży było finansowanie przez samorządy lokalne. Emisja obligacji samorządowych, wykorzystywanych głównie do finansowania programów infrastrukturalnych, ma pobudzić gospodarkę i pozwolić na dwucyfrowy wzrost w tym roku. Całkowita wartość emisji w marcu wyniosła 55 mld USD, a w pierwszym kwartale około 220 mld USD.

Problemem jest jednak spadek eksportu: partnerzy Chin nadal mocno odczuwają gospodarcze skutki pandemii COVID-19, a międzynarodowe projekty budowlane są realizowane z dużymi opóźnieniami. Również te, w ramach których pracują chińscy robotnicy, takie jak budowa lotniska w Chongoene, które ma powstać w prowincji Gaza w południowym Mozambiku; projekt zdobyła China Aviation International Construction and Investment. Obecnie przewiduje się, że zostanie ono ukończone sześć miesięcy później niż planowano, ponieważ chińskim pracownikom uniemożliwiono powrót do Mozambiku po powrocie do domu na obchody księżycowego Nowego Roku.

Łącznie na świecie, na dzień 17 kwietnia br., zakażonych SARS-CoV-2 jest 2 200 322 osób. W Chinach zakaziły się 82 692 osoby, do tej pory zmarły 4632 osoby, a za wyleczone uznaje się 77 944 osoby.

Przeczytaj także: PZPB: armageddonu w budownictwie nie widać